Van, akinek jobb lenne az állami nyugdíj

Vágólapra másolva!
Kormánypárti képviselők csütörtökön visszavonták  javaslatukat, mely szerint bizonyos feltételekkel vissza lehetett volna lépni a  magánnyugdíjpánztárakból az állami nyugdíjrendszerbe. Nagy Csaba, az OTP Magánnyugdíjpénztár (OTP MNYP) veztője szernit azonban akadt volna aki jól járt volna a javaslattal.
Vágólapra másolva!

Szabó Lajos (MSZP) és Gegesy Ferenccel (SZDSZ) országgyűlési képviselők csütörtökön visszavonták az adótörvényekhez benyújtott közös módosító indítványát, amely 2010 végéig lehetővé tenné az állami nyugdíjrendszerbe való visszalépést azok számára, akik 2008. január 1-jén vagy azt megelőzően betöltik az 50. életévet és önként léptek be korábban valamelyik magánnyugdíjpénztárba. Gegesy Ferenc azzal indokolta a javaslat visszavonását, hogy azt a kormány nem támogatja.

A javaslat indoklása szerint a magánnyugdíjpénztári rendszerbe történő önkéntes belépés 1999. augusztus 31-éig nyitva álló lehetőségével sok olyan közép- és idősebb korú személy is élt, akiknek esetében a korábban megszerzett nyugdíjjogok egynegyedéről való lemondást nem tudja kompenzálni az életpálya egészéhez képest rövid tartamú pénztártagsági időszak alatt összegyűlt felhalmozás alapján megállapítható életjáradék. Közülük sokan a tájékoztatás hiányosságai miatt nem léptek vissza a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe, amire 2002 végéig volt lehetőség.

A gazdasági bizottságban szerdán a Pénzügyminisztérium (PM) képviselője támogatta ezt a javaslatot, amellyel a bizottság is egyetértett. Tátrai Miklós, a PM államtitkára erről egy csütörtöki sajtótájékoztatón úgy vélekedett: "a módosító javaslatoknál, a bizottságokba delegált minisztériumi köztisztviselők nem politikai álláspontot képviselnek, hanem a saját szakmai véleményüket". A kormány a jövő szerdán dönt, addig nincs érvényes kormányzati álláspont a koalíciós képviselők által beterjesztett módosító indítványról - mondta az államtitkár.

A szakértő szerint egyesek jól jártak volna

Nagy Csaba, az OTP Magánnyugdíjpénztár veztője (OTP MNYP) vezetője szerint a közvetlenül nyugdíj előtt állók, valamint a most korengedménnyel nyugdíjba vonulók jól jártak volna a tervezett módosítással, mert a nyugdíjig visszamaradó idő rövidsége miatt magasabb nyugdíjat remélhetnek a társadalombiztosítási rendszertől.

Az OTP Magánnyugdíjpénztár éppen a tagok érdekeinek érvényesítése miatt, még a társadalombiztosítási rendszerbe való visszalépés határidejének lejárta előtt, 2002 decemberében tájékoztatta is 1952 előtt született tagjait a visszalépés lehetőségéről és határidejéről, valamint a magánnyugdíjpénztári tagság előnyeiről és tényeiről.

Az 55 év alattiak esetében azonban, akik nem mennek el korengedményes nyugdíjba, már más a helyzet Nagy Csaba szerint. "Amennyiben a pénztártag a magánnyugdíjpénztári rendszer indulásakor tagunkká vált, érdemes a nyugdíjig is nálunk maradnia, hiszen nyugdíja várhatóan magasabb lesz, mintha visszalépne az állami rendszerbe" - mondta.

Az OTP MNYP szerint fontos, hogy ilyen akció ne ismétlődjön meg egy újabb speciális helyzetben lévő korosztály esetében, mivel az a magánnyugdíjpénztári rendszer kiszámíthatatlanságát vonná maga után, ami a tagok érdekeivel is ellentétes lenne.

A NYIKA ellenezte a javasaltot

A miniszterelnök által életre hívott Nyugdíj és Időskor Kerekasztal (NYIKA) nyugdíjszakértő tagjai nem értenek egyet és nem javasolják, hogy a legalább 50 éves magánnyugdíj-pénztári tagok számára megnyissák a tb-be történő, három évig fennálló visszalépési lehetőséget - közölte a testület állásfoglalását csütörtökön az MTI-vel Holtzer Péter a NYIKA elnöke, hozzátéve, hogy ezt korábban jelezték a Pénzügyminisztériumnak (PM).

A Nyugdíj és Időskor Kerekasztal meglepetéssel értesült róla, hogy az Országgyűlés gazdasági bizottsága kormánypárti képviselői előterjesztésre egyetértett azzal az indítvánnyal, hogy a legalább 50 éves magánnyugdíj-pénztári tagok számára három évig nyíljék lehetőség az állami nyugdíjrendszerbe való visszalépésre - ismertette a testület álláspontját az elnök.

Holtzer Péter hangsúlyozta, hogy a NYIKA ilyen lépéssel nem ért egyet. A döntést nem előzték meg olyan számítások, hatásvizsgálatok, amelyek világossá tennék, hogy ennek milyen hatása van a nyugdíjrendszer egészére, mind a társadalombiztosítási, mind a magánnyugdíj-pénztári pillérre. Miközben folyamatban vannak a nyugdíjreform előkészítő vizsgálatai, egy ilyen döntés a jövőbeli változtatások hitelességét is alááshatja. Nem utolsósorban pedig rossz üzenetet is hordoz: az egyéni döntések esetleges hátrányos következményeit ismét a többi adó- és járulékfizető vállalja át.