Történelmi irányváltás az EU büdzséjében

Vágólapra másolva!
Az Európai Parlament (EP) képviselői csökkentenék a közös kül- és biztonságpolitikára jutó összegeket, jelentősen emelnék viszont a Galileo-program és az Európai Technológiai Intézet keretét a jövő évi uniós költségvetésben. A 2008-as lenne az első olyan EU-büdzsé, amelyben a gazdasági növekedés és a foglalkoztatás ösztönzése képviselné a legnagyobb tételt.
Vágólapra másolva!

A 2008-as költségvetés végleges változatát csak decemberben fogadja majd el az EP, de már ezen a héten tárgyalni kezdik. A 2008-as költségvetés tervezetének előterjesztésekor Dalia Grybauskaite, az Európai Bizottság költségvetésért felelős biztosa "történelmi irányváltásról" beszélt. Most először fordult ugyanis elő, hogy a mezőgazdaság helyett a gazdasági növekedés és a foglalkoztatás ösztönzésére fordított kiadások alkotják a költségvetési torta legnagyobb szeletét. A tagállami kormányokat képviselő Európai Tanács javaslata szerint a költségvetési kifizetések jövőre 119 milliárd 410 millió eurót tennének ki, ami az EU bruttó nemzeti jövedelmének (GNI) 0,95 százaléka.

A parlament 739 millió euróval adna többet a Galileo műholdas navigációs rendszerre - a Tanács által javasolt 151 millió euróhoz képest -, és 2,9 millió eurót áldozna az Európai Technológiai Intézetre. A képviselők elvennének 20 százaléknyit a közös kül- és biztonságpolitikára szánt összegekből, és az így felszabaduló 40 millió eurót az "EU mint globális partner" fejezetbe csoportosítanának át. Emellett további 87 millió eurónyi támogatást különítenének el Koszovó és a palesztin területek számára. A szakbizottság 30 millió euróval toldaná meg az EU külső határainak védelmével foglalkozó Frontex ügynökség költségvetését, amely így elérné a 70 millió eurót.

A költségvetési szakbizottság úgy véli, hogy - "fenntartva Strasbourg fontos, jelképes értékét" - tárgyalni kellene egy olyan elképzelésről, miszerint a német határnál, Brüsszeltől 430 kilométerre fekvő francia városban takarékossági, illetve környezetkímélő okokból évente csak két plenáris ülést tartson az Európai Parlament. A jelenlegi éves munkatervben 12 négynapos plenáris üléshét van Strasbourgban és csak 6 kétnapos ülés Brüsszelben, holott a belga fővárosban, az EU-intézmények zömének székhelyén hatalmas székházkomplexum áll az Európai Parlament rendelkezésére.