Csak 108 INA-ügyletet kötött a Mol

Vágólapra másolva!
Az osztrák OMV egyik vezetője szerdán arra szólította fel a horvát kormányt, hogy tegye átláthatóvá az INA olajcég privatizációjának a folyamatát. Mint Gerhard Roiss a horvát Globus hírmagazinnak kifejtette: a horvát kormánynak el kell döntenie, mikor akarja átlátható módon felajánlani a részvényeket, és hány vállalatot szeretne az értékesítési folyamatba meghívni.
Vágólapra másolva!

A Mol-nak már 25 százalék plusz egy részvény részesedése van az INA-ban, a horvát kormány részesedése 44,85 százalék - emlékeztet a sajtójelentés, rámutatva, hogy Horvátország uniós csatlakozása esetén 25 százalékra kell csökkenteni az állami részt. Horvátország 2010-ig szeretne csatlakozni az EU-hoz.

Roiss az interjúban elmondta, hogy az OMV-t még érdekli az INA, de csak abban az esetben, ha átlátható a privatizáció folyamata, amelyet a kormány kezdeményez.

A Mol részvényenként 2800 kunás (szerdai napi árfolyamon 94 577 forint) vételi ajánlata az INA 31 százaléknyi közkézhányadára szeptember 5-én jelent meg a horvát hivatalos közlönyben. Ezután 28 napon át, vagyis október 3-ig érvényes a magyar olajtársaság ajánlata, amely összesen mintegy 8,68 milliárd kunát (1,72 milliárd dollár) ér.

A Mol hivatalos vételi ajánlatának bejelentésétől számított első két munkanapon mindössze 18 INA-részvény eladását hagyták jóvá Zágrábban, ennyi részvényt kínáltak fel eladásra az ajánlatra válaszul, közölte szerdán internetes oldalán a horvát központi elszámolóház (SDA). Szerda estére, vagyis három nap alatt összesen 108-ra emelkedett a jóváhagyott ügyletek száma az elszámolóház weblapján olvasható információ szerint.

A horvát sajtó igencsak csekélynek tartja az eladási szándékot, a közszolgálati televízió (HRT) híradója szerint például a nyilvános ajánlattétel közelít a "nyilvános blamázshoz". A HRT emlékeztet arra, hogy szakértők és részvényesek sem voltak elégedettek a Mol ajánlatával, sőt, egyes vélemények szerint 3100 kunánál kevesebbet kínálni szinte már "sértés".

Az INA kisrészvényesei is "szégyenletesen alacsonynak" minősítették a magyar olajtársaság által kínált összeget. Az intézményi befektetők korábban szintén elégedetlenségüknek adtak hangot.

A Mol az INA 31 százaléknyi, közkézen forgó részvényeire tett most ajánlatot, az ajánlat 28 milliárd kunára értékeli az INA-t.

A horvát olajipari konszern további több mint 44 százaléka állami tulajdonban van, a Mol eddigi tulajdoni részesedése 25 százalék plusz egy részvény, azt a Mol 2003-ban vásárolta meg, 505 millió dollárért.

A Mol többségi tulajdonra akar szert tenni az INA-ban, és részvénycseréről tárgyal a horvát kormánnyal is. Korábbi horvát lapértesülések szerint a megbeszélések arról folynak, hogy a horvát kormány 14 százaléknyi INA részvényt átadna a Molnak, a magyar társaság részvényeiért cserébe.