A szenátus elfogadta a bankmentő tervet

Vágólapra másolva!
A washingtoni szenátus magyar idő szerint csütörtök hajnali negyed négy körül elfogadta a bankmentő terv módosítását. A képviselőház várhatóan pénteken dönt a törvény jóváhagyásáról.
Vágólapra másolva!

Itt találja a válsággal kapcsolatos összes hírt!

A szenátorok nem módosítottak azon az alapelven, hogy 700 milliárd dollárral ki kell segíteni a bankokat, és a megszavazott összegből ki kell vásárolni a pénzintézetek rossz hiteleit. Ezt az akciót a pénzügyminiszter, Henry Paulson hajthatja végre, de azért a törvényhozás egy felügyeleti testületet is létrehoz a tárca vezetőjének ellenőrzésére.

Ugyanakkor betettek a törvénybe néhány olyan változtatást is, amelyek az amerikai állampolgárok, banki ügyfelek számára kedvező. Így például emelték azt az összeget, ameddig a bankbetétek biztonságát a szövetségi állam garantálja. Az új szabály szerint 100 ezer helyett 250 ezer dollárig biztosítják a betéteket az USA-ban.

149 milliárdos adócsökkentés

A törvény népszerűbbé tételét szolgálja az a módósítás is, hogy 24 millió adófizető számára enyhítenek az úgynevezett alternatív minimális adón. A cégek számára könnyebbséget jelent az üzleti és az energiaipari adó csökkentése.

Az adócsökkentések összesen 149 milliárd dolláros nagyságrendűek, ebből 17 milliárd a megújuló energiák (szél- és napenergia) energiatermelésre hasznosítását célozza.

Nagy többség

A szenátus végül nagy többséggel fogadta el a javaslatot. A szavazati arány 74:25 volt, azaz a szenátorok háromnegyede támogatta a javaslatot, amelynek korábbi változatát a képviselőház, vagyis a törvényhozás alsóháza elutasított.

A képviselők a hét elején 228-205 arányban vetették el a kétpárti javaslatot. Ezután az amerikai tőzsdék történetében a legnagyobb pontveszteséget könyvelhette el a Dow Jones Ipari Átlag, az egyik legfontosabb New York-i tőzsdeindex.

Obama és McCain is támogatta a módosítást

A szenátorok ezután kezdték átdolgozni a pénzügyminiszter részvételével a tervezetet. A két elnökjelölt, Barack Obama és John McCain is Washingtonban egyeztetett a tervezetről, amelyet Bush hivatalban lévő elnök szintén támogatott.

A szenátusi szavazás ezek nem volt annyira kétséges, mint a képviselőházi. Ennek oka az is, hogy az idei választásokon a szenátoroknak csak egyharmadát választják újra, így a népszerűtlen, esetleg kiadásnövekedéssel is járó javaslat elfogadását is rövid távú politikai szempontok kevésbé befolyásolták. Ennek köszönhetően negyven demokrata, 33 republikánus és egy független szenátor is megszavazta a mostani módosított javaslatot.

Meg kell nyerni a képviselőházi republikánusokat

Ezzel szemben a képviselőházat kétévente választják újra, ezért a várhatóan pénteken ismét az alsóház elé kerülő, átdolgozott javaslat sorsa inkább ott tekinthető kétségesnek. Az alsóházaban a demokraták negyven százaléka, a republikánusoknak pedig a kétharmada szavazta le az akkori előterjesztést.

A már említett 149 milliárdos adócsökkentés éppen a képviselőházi republikánusok szavazatinak megnyerését szolgálja, hiszen ők az adócsökkentések hagyományos pártolói. Az alsóházban egyébként legalább 12 képviselőt kell most péntekig rávenni arra, hogy változtassa meg a korábbi véleményét - csak ekkor emelkedhet törvényerőre a szenátus által most megszavazott javaslat.