Mivel igazolják a céget életben tartó adófizetők előtt az AIG vezetői a kiemelkedő vezetői juttatásokat, ezt a gyalázatot? - kérdezte az elnök, aki utasította pénzügyminiszterét, tegyen meg minden lépést a felháborító jutalmazási gyakorlat leállítására. A cég 165 millió dollár jutalmat fizet ki alkalmazottainak. A származékos értékpapírpiac zavarai következtében veszélybe került AIG-nek először tavaly ősszel nyújtott 85 milliárd dolláros sürgősségi segélyt a kormány. A központi támogatás mértéke azóta - további három tőkepótlással - 170 milliárd dollárra nőtt. A műveletek nyomán az állam csaknem 80 százalékos tulajdonhányadot szerzett a vállalatban.
Mint a The New York Times megjegyezte, Barack Obama elnök az AIG elleni fellépésével részben a közvélemény felháborodását akarja leszerelni, amely a bankok és a Wall Street-i pénzvilág ellen irányul. A nagy pénzintézetek életben tartása Obama szerint elengedhetetlen, a felelőtlen költekezés miatti ellenszenv azonban megnehezítheti Washington válságmentő lépéseit. Ha a közvélemény a kormány ellen fordul, meghiúsulhat az újabb mentőcsomagok kongresszusi jóváhagyása.
Obama kijelentette: sokan vannak az országban, akik nap mint nap keményen dolgoznak, teljesítik kötelességüket, kormányzati segítség és juttatások nélkül. Ők azt követelik, hogy részesüljön mindenki azonos elbánásban - hangsúlyozta.
Robert Samuelson, a The Washington Post gazdasági szakírója hétfői cikkében úgy fogalmazott, Amerika a 30-as évekbeli "nagy depresszió árnyékában" él. Peter Morici, a Marylandi Egyetem közgazdász professzora a The Washington Timesban pedig arra hívta fel a figyelmet: az Egyesült Államok talán már a fogalmilag pontosan nem meghatározott gazdasági depresszió állapotába került, ezt azonban csak évek múlva fogják hivatalosan elismerni.