Egyszerűbb lett az szja-bevallás

Vágólapra másolva!
Az adózási analfabéták idén könnyedén letudhatják személyi jövedelemadó-bevallási kötelezettségüket, ha nem segít a munkáltatójuk, és nincs kedvük bajlódni vele, vagy nem szeretnének pénzt áldozni szakember segítségének igénybe vételére. Aki azonban visszatérítésre számít, annak továbbra is jobb, ha a hagyományos utat választja.
Vágólapra másolva!

Napokon belül, legkésőbb január 31-ig megérkezik a postás az idei személyi jövedelemadó-bevalláshoz szükséges vaskos csomaggal azokhoz, akik tavaly nem a munkáltatójukon keresztül, vagy elektronikus formában nyújtották be elszámolásukat. Most is három út kínálkozik a bevallási kötelezettség teljesítésére, az egyik egy teljesen új lehetőség, az egyszerűsített bevallás készítése. Ennek bevezetése Szikora János, az APEH elnöke szerint adózástörténeti szempontból kiemelkedő eseménynek számít.

Az adam utódja

Az egyszerűsített bevallás a korábbi években megismert, gyakorlatilag megbukott adóhatósági adómegállapítás (adam) utódja, de a közös pont csak annyi, hogy a magánszemély adóját az APEH állapítja meg, illetve az új rendszerben csupán ajánlatot tesz rá.

Az adam esetében egy olyan bonyolult kérelemben kellett megbízni az adóhatóságot az elszámolás elkészítésével, ami még magánál az szja-bevallásnál is bonyolultabb volt, ezért nem csoda, hogy a bevezetés óta eltelt három évben a lehetséges 2-2,5 millió adózóból mindössze tízezer, illetve tavaly már csupán hatezer választotta ezt a formát.

Fogadást kötöttek az APEH-vezetők

Az egyszerűsített bevalláshoz viszont csak egy 2 oldalas nyomtatványt kell eljuttatni az APEH-hez, aminek rendkívül egyszerű a kitöltése. A hivatal vezetői egyébként fogadást kötöttek az új rendszert választók számára: Szikora János elnök rendkívül optimista, reméli, hogy megnyeri az egy üveg pezsgőt a másfélmillió fő feletti tippjével.

A 0853-NY számú egyszerűsített bevalláshoz szükséges nyilatkozat egyik oldala a személyes adatokat, másik oldala pedig 15 kérdést tartalmaz, amelyek mellé pusztán ikszeket kell behúzni a rubrikákba. A kérdések egyebek mellett azt firtatják, hogy az adózó értékesített-e ingatlant vagy ingóságot, kapott-e nyugdíjat, illetve hogy mire kíván adókedvezményt igénybe venni.

Bevallási ajánlat

A kitöltött és aláírt nyilatkozatot február 16-ig kell postára adni, vagy az ügyfélkapun keresztül elektronikusan visszaküldeni. Az APEH ezután április 30-ig úgynevezett bevallási ajánlatot küld, amelyet a munkáltatói és egyéb igazolások alapján az adózónak le kell ellenőriznie. Ha minden adattal egyetért, csak aláírja a papírt, és postára adja, legkésőbb május 20-áig.

Ezen időpontig kell teljesíteni az esetleges befizetési kötelezettséget is, de ha ennek összege 100 ezer forint alatt van, akkor - idén először - négyhavi részletfizetés is kérhető a bevalláson. Ha valamilyen adat nem stimmel, egyszerűen át kell húzni, és fölírni a saját igazolásokon szereplő helyes összeget, ha pedig valamilyen adat nem szerepel, akkor be kell írni az üresen hagyott rubrikába. A kijavított és aláírt ajánlatot, amely már bevallásnak minősül, szintén május 20-ig kell postázni. A korrekció megtörténtéről az adóhivatal 30 napon belül értesítést küld.

Ha sürgős a pénz, inkább szenvedjen a kitöltéssel!

Az egyszerűsített bevallás hátránya, hogy az esetlegesen visszaigényelt adót más formákhoz képest csak jóval később, május 20. után tudja átutalni a hivatal, így ha valakinek sürgősen szüksége van a visszatérítésre, jobb, ha a normál szja-bevallást választja - hangsúlyozta Szikora János. Az APEH elnöke hozzátette: elektronikus bevallás esetén már február 1-jétől, míg papíron beadott bevallás esetén március 1-jétől megkezdik a kiutalást, melynek határideje az elszámolás beérkeztétől számított 30 nap.

Az egyszerűsített bevallást nem választhatják az egyéni vállalkozók, a 600 ezer forint feletti éves jövedelemmel rendelkező őstermelők, és azok sem, akik egyszerűsített közteherviselési hozzájárulást (ekho) fizetnek. Értelemszerűen azok sem kérhetnek ajánlatot az adóhatóságtól, akiknek a munkáltatója vállalta a bevallás elkészítését.

Joghézag a munkáltatói adómegállapításnál

A munkáltatókat legkésőbb január 31-ig lehet felkérni az éves adó megállapítására, de idén is mondhatnak rá nemet. Ebben az évben elfelejtették jogszabályban rögzíteni, hogy a foglalkoztatóknak milyen határidőig kell visszautasítania a dolgozók kérését, ezért érdemes február elejéig kicsikarni a munkaügyis kollégánál a döntést, mert nemleges válasz esetén még február 16-ig választható az egyszerűsített bevallás. Ha a munkáltató ugyan vállalná az adómegállapítás elkészítését, de azt a dolgozó visszautasítja, akkor erről ki kell töltenie egy nyilatkozatot.

A normál, 0853-as számú személyi jövedelemadó-bevallásnál újdonság, hogy már nem kell külön lapon nyilatkozni a köztartozásokról. Erről évről évre nagyon sokan elfeledkeztek, így hibás bevallást adtak le.

Idén adminisztrációs okokból az adókedvezményeket meghatározott sorrendben lehet csak igénybe venni, de ez az érvényesíthető kedvezmény végső összegén nem változtat. Első a lakáscélú hiteltörlesztés áthúzódó kedvezménye, ezt követi a személyi majd az alkalmi foglalkoztatás kedvezménye, az összevont adókedvezmények (például a tandíj és a biztosítás), az őstermelői és a családi kedvezmény, végül pedig az egyéb kategóriába tartozó kedvezmények.

Nem lesz nyomtatványhiány

Az APEH javaslatára vezették be az egyszerűsített bevallásnál már említett négyhavi részletfizetési lehetőséget, amelyet a bevalláson lehet kérelmezni. Bevallási egységcsomagot csak azoknak postáznak, akik tavaly papíralapon nyújtották be bevallásukat. Aki szeretne, az APEH kirendeltségeken is kérhet nyomtatványt - az APEH szerint most nem lesz a tavalyihoz hasonló hiány az ügyfélszolgálatokon.

Az egyéni vállalkozóknak és áfa-fizetésre kötelezett magánszemélyeknek február 25-ig, másoknak szokás szerint május 20-ig kell postára adniuk a bevallást, illetve befizetniük az adót. Az 1+1 százalékok felajánlásának módjában nincs változás: idén benyújthatók akár boríték nélkül, a bevallással együtt, akár külön, az adóazonosítóval ellátott borítékban, vagy elektronikusan. Aki az utóbbi formát választja, azt értesítik arról is, hogy felajánlása célba ért.