Vágólapra másolva!
A magyar kormány olyan gazdaságpolitikai fordulatra készül, amely ösztönözheti külföldi cégek Magyarországra települését, ezzel indítva be újra a gazdaság motorját - mondta Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter. Ennek elemeit várhatóan jövő héten jelentik be.
Vágólapra másolva!

A miniszter elmondta: a meghatározó ágazati szereplőkkel rendszeresen egyeztetve jelenleg készül egy járműipari stratégia. Ennek keretében a felek megtárgyalják azokat a szabályozási, szakképzési, támogatási és exportösztönzési lépéseket, amelyeket a kormánynak meg kell tennie ahhoz, hogy Magyarországon az autóipar hosszú távon meghatározó tényező lehessen. "Mindenképpen akkorát kell lépni, hogy ez érzékelhető könnyebbséget jelentsen a vállalkozásoknak és a munkavállalóknak is" - mondta Bajnai Gordon.

Kilián Csaba, az ITD Hungary befektetési igazgatója emlékeztetett rá, hogy az elmúlt pár hónapban több ezer munkahely szűnt meg az autóiparban és más ágazatokban is.

Bajnai Gordon ismertette: a magyar autóipar elsősorban és döntően exportra termel, 110 ezer ember dolgozik az ágazatban, a magyar exportnak több mint 20 százalékát, a magyar ipari termelésnek pedig mintegy 17 százalékát állítja elő. Az autóipar meghatározó Magyarország számára, de elsősorban az export miatt - tette hozzá.

Szavai szerint Magyarország ezekben az hónapokban alakítja ki azt az új autóipari stratégiáját, amely már túlmutat a válságon. Megoldást keresnek az ágazat minél több munkahelyének megtartására sőt újak létesítésére is, hiszen - mint mondta - Magyarország termelési költségei ma a második legversenyképesebbek az egész régióban, szállítási és logisztikai szempontból pedig az országnak van a legfejlettebb infrastruktúrája. Az autóipari szektorban Magyarországon a legmagasabb a munkaerő képzettsége, ezen túl a világ nagy autóipari beszállítóinak csaknem 70 százaléka jelen van Magyarországon - sorolta Bajnai Gordon.

Szerinte jók az adottságok, nem szabad lemondani a szektorról. A válság közepén olyan tényezőket kell erősíteni, amelyek az autóipart és más perspektivikus, hosszú távon fejlődő iparágakat Magyarországra csábítanak - mondta.

Kilián Csaba hozzátette: vannak olyan ágazatok, például a gyógyszeripar, biotechnológia, szoftver, szolgáltatóipar, amelyeket kevésbé érintett a válság. Itt már most is vannak olyan, a munkahelyteremtés szempontjából is lényeges befektetési döntések, amelyeket remélhetőleg a következő időszakban be is tudnak jelenteni - mondta.