Nem lesznek ott az oroszok a Mol-közgyülésen

Vágólapra másolva!
Már biztos, hogy nem lesz ott a Mol csütörtöki közgyűlésén a Szurgutnyeftyegaz, a társaság legnagyobb részvényese ugyanis egész oldalas hirdetést tett közzé arról, hogy megakadályozták részvételét az éves közgyűlésen.
Vágólapra másolva!

A Napi Gazdaságban megjelent hirdetésben a Surgutneftegas azt írja, hogy bár időben teljesítettek minden követelményt a Mol részvénykönyvébe történő bejegyzéshez, "ismeretlen okokra hivatkozva" megakadályozták az orosz cég részvételét a Mol közgyűlésén, és ezzel ismét lehetetlenné tették, hogy a Surgutneftegas tájékoztassa a Mol vezetését és a részvényeseket jövőbeni együttműködési szándékairól és reményeiről.

Az üzenettel a cég nyilvánosan is meg kívánta erősíteni, hogy a kölcsönösen előnyös partnerkapcsolat érdekében továbbra is készen állnak a Mol vezetésével a párbeszédre - áll a hirdetésben. Az orosz cég március végén vásárolta meg az osztrák OMV-től a Mol 21,2 százalékos tulajdonrészét.

A Magyar Energia Hivatal korábban azt közölte az MTI-vel, hogy a Surgutneftegas ugyan a részvényesi megfeleltetés fordulónapján, április 9-én bejelentette a Magyar Energia Hivatalnak tulajdonszerzését, ám a hivatal azt nem vette tudomásul, hanem kérdéseket intézett a vevőhöz. Emiatt az orosz cég valószínűleg nem került be a részvényesi könyvbe.

A Mol esetében szinte lehetetlen az igazgatóság, a menedzsment ellenében stratégiai és egyéb indítványokat keresztülvinni: egyrészt egy részvényesnek legfeljebb 10 százalékos szavazati hányada lehet, másrészt a Mol a saját részvényeit, úgynevezett baráti, vele együtt szavazó tulajdonosokhoz helyezi ki, legutóbb például április 8-án adott kölcsön mintegy 5 millió darab részvényt az MFB Invest Zrt.-nek. A magyar társaság közgyűlésén egyebek mellett lezárják a 2008. üzleti évet és új igazgatósági tagokat választanak.

A Mol egyébként jelentős pluszban volt a közgyűlés kezdete előtt. A budapesti börzén nem sokkal fél 11 előtt 10 390 forinton forogtak az olajrészvények, ami 3,3 százalékos pluszt jelent a szerdái záráshoz képest. Az OTP ekkor 0,8 százalékos pluszban 2618 forintnál járt, a Magyar Telekom és a Richter egyaránt 0,7 százalékos erősödést mutatott, ez pedig 598, illetve 29 195 forintos aktuális árfolyamnak felel meg.