Vágólapra másolva!
Az Európai Bizottság engedélyezte a CVC Capital Partners befektetői csoportnak, hogy megvásárolja a világ legnagyobb söripari cége, az InBev közép-európai érdekeltségeit, köztük a Borsodi Sörgyárat - jelentették be Brüsszelben pénteken.
Vágólapra másolva!

Az amerikai eredetű nemzetközi magán befektetési alap, a CVC 2,23 milliárd dolláros cégértéken vásárolta fel a cégeket. A tranzakció eredményeként a vevőhöz kerül összesen tizenegy gyár, amelyek Bulgáriában, Csehországban, Horvátországban, Magyarországon, Montenegróban, Romániában, Bosznia-Hercegovinában, Szlovákiában és Szerbiában találhatóak.

Emellett a CVC további 800 milliót fizethet beruházás utáni visszatérítés formájában. Ezekben az országokban a felvásárló gyártási és terjesztési jogot is kapott olyan márkákra, mint a Stella Artois, a Beck's, a Löwenbrau, a Hoegaarden, a Spaten és a Leffe. Az InBev a megállapodás alapján jogot nyert arra, hogy elsőként tegyen ajánlatot az érintett érdekeltségek visszavásárlására, ha a CVC a későbbiekben meg kíván válni tőlük. A belgiumi székhelyű InBev (teljes nevén immár AB InBev) ügyvezetője, Carlos Brito úgy nyilatkozott, hogy a tranzakció révén a cég azt reméli, jobban tud koncentrálni fő piacaira.

Szőke István, a CVC kelet-közép-európai vezetője a sörgyárak megvásárlásáról szóló október kozepén tett bejelentés után az [origo]-nak azt mondta, hogy minden országban más és más pozíciókat vettek, és azokra az alapokra szeretnének építeni, amiket megvettek. Megítélése szerint reálisan 3-4 évnél rövidebb idő alatt nem lehet elérni az általuk kidolgozott üzleti terv céljait. A Borsodit - amelyet erős sörbrandnek tartanak, Magyarországon a legerősebbnek - várhatóan 5-6 évig fogják irányítani.

A CVC célja ezzel együtt az is, hogy a nemzetközi és az erős regionális márkák - Stella Artois, Beck's, Löwenbrau, Spaten, Leffe, Hoegaarden, Staropramen - birtokában StarBev csoport néven a regionális piacon meghatározó szerepet töltsön be.