Az EBRD által az OTP Banknak 2009-ben nyújtott támogatás célja az OTP tőkehelyzetének megerősítése volt, ezáltal enyhítette a válság bankra nehezedő hatásait, illetve növelte a bizalmat az egész magyar és régiós bankszektor iránt - olvasható az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) MTI-hez eljuttatott közleményében.
A közlemény szerint a nemzetközi pénzintézet 2008 végén csatlakozott azokhoz a nemzetközi erőfeszítésekhez, melyeknek célja az volt, hogy tompítsa a globális pénzügyi válság és gazdasági visszaesés magyarországi hatásait.
Az EBRD Csányi Sándornak, az OTP elnök-vezérigazgatójának a bank éves közgyűlésén tett, az EBRD-re vonatkozó kijelentésére reagált. Csányi az OTP pénteki közgyűlésén az EBRD által nyújtott alárendelt kölcsöntőkéről úgy nyilatkozott, hogy azt nem az OTP kérte, hanem az európai pénzintézet kívánta kihelyezni. Az OTP-nek azért kellett ezt elfogadnia, mert az ügylet meghiúsulását negatívan fogadta volna a piac.
Csányi azt is elmondta, hogy az EBRD-csomag feltételei olyan kedvezőtlenek voltak, hogy már a szerződéskor is tudták, hogy nem fogják lehívni. Hozzátette, hogy az ügylethez tartozóan az EBRD-hez került OTP sajátrészvények árfolyam-emelkedéséből eredő haszon 4-5 milliárd forinttal rövidítette meg az OTP-t. Csányi szerint az EBRD eljárása méltatlan volt egy nemzetközi pénzintézethez. "Ha máskor ilyen segítséggel kopognának, akkor becsapjuk az ajtót" - jelentette ki a bankvezér. (Az OTP Bank közgyűléséről szóló cikkek itt találhatóak.)
Az EBRD egy forint-svájci frank swap ügyletről állapodott meg az OTP-vel, amihez alárendelt kölcsön nyújtása, illetve OTP sajátrészvények vásárlása kapcsolódott.
Az EBRD közleménye felidézi, hogy a tranzakció 2009 júliusi aláírásakor az OTP a következőket nyilatkozta: "A mostani tranzakció közös érdekeket tükröz: az OTP Bank bővíteni tudja hitelezési tevékenységét Magyarországon és működési területén, míg az EBRD ismét demonstrálta elkötelezettségét a régióban".