Nagy pofont kapott az euró, a forint még bírja a gyűrődést

Vágólapra másolva!
Az euró a dollárral szemben kétéves mélypontra gyengült, miután a Fed-jegyzőkönyvből arra következtetett a piac, hogy még nem várható pénzügyi lazítás az Egyesült Államokban. A forint egyelőre jól tartja magát.
Vágólapra másolva!

A forint árfolyamát az Egyesült Államokban - magyar idő szerint - szerda este 8-kor közzétett Fed-jegyzőkönyv alig befolyásolta: az euró árfolyama a 8 óra előtti, 288,4 körüli szintekről néhány perc alatt 40-50 fillérrel feljebb került ugyan, de tovább már nem emelkedett. Az euró csütörtök reggel is 289 alatt járt, de nem kizárt, hogy a romló hangulatnak a magyar deviza sem bír sokáig ellenállni.

Az euró a dollárral szemben nem tudta tartani pozícióit: a közös európai pénz kétéves mélypontra gyengült, egy euró - magyar idő szerint - szerda este 9-kor mindössze 1,2213 dollárt ért, az árfolyam ennél mélyebben utoljára 2010. július elején járt.

Kevesen voltak a galambok

Az USA jegybankjának szerepét is betöltő Fed legutóbbi kamatdöntő ülésének jegyzőkönyvéből leginkább az érdekelte a piacot, hogy miként vélekednek a monetáris politika döntéshozói a további monetáris lazítás szükségességéről. Aki arra számított, hogy a galambok álláspontja már erős, súlyosan csalódott. Mindössze két tag látta szükségesnek a további lazítást, és további ketten voltak csak, akik úgy vélték, hogy ha a helyzet rosszabbodik, megfontolnák az erőteljesebb lépések - például a kötvényvásárlási program kiterjesztésének - lehetőségét.

Az amerikai monetáris lazítás eltolódása csökkentette a globális kockázatvállalási hajlandóságot, és ez - ahogy általában - megint az első számú menekülődevizának számító dollárt erősítette. A részvénypiacok is megérezték a hatást: a csütörtöki ázsiai kereskedésben az indexek többsége lefelé mozdult.

A Bloomberg korrelációs indexei szerint az elmúlt hónapban a dollár a fejlett ipari államok devizái közül 9-cel szemben, átlagosan 0,2 százalékkal erősödött. Az elmúlt 30 nap két legnagyobb vesztese ebben a körben az euró és a svájci frank volt, mindkét deviza 2,2 százalékot veszített az értékéből. A devizapiaci elemzők szerint az euró tovább gyengülhet, ha a dollár árfolyama 1,2 alá süllyed.

Korea, Japán: kamatdöntések

A koreai jegybank csütörtökön általános meglepetést keltve 25 bázisponttal, 3 százalékra csökkentette az irányadó kamatot - ez volt Szöulban 2009 februárja óta az első kamatvágás.

Döntött a japán jegybank is: az irányadó ráta természetesen a 0-0,1 sávban maradt, de - az idén immár harmadszor - megemelték az eszközvásárlás-alapot.