Az MNB jelentése szerint a GDP arányos államadósság fenntartható pályán alakul hosszú távon, hiszen a 2012 végi 79 százalékos szintről 15 év alatt 66 százalékra csökkenhet annak értéke. Bár a maastrichti 60 százalékos szint elérésére még így is "csak" 45 százalékos valószínűséggel van lehetőség, az adósságpálya csökkenő trendje pozitívan értékelhető tényező.
Középtávon azonban az MNB szerint a GDP arányos adósságállomány emelkedésére van kilátás, hiszen a jövőre még várhatóan csökkenő mutató 2017-re ismét a 79 százalékos magasságokba kapaszkodhat.
Valószínű az MNB jelentésének ez az a pontja, amit Matolcsy György egy tegnapi konferencián súlyosan etikátlannak és ártónak bélyegzett. A miniszter szerint Magyarország kilépett az államadósság csapdájából, és a 3 százalék alatti költségvetési hiány azt jelenti, hogy a "költségvetés oldaláról" már nem nő az államadósság.
A miniszter hivatali optimizmusához képest az MNB valóban pesszimistább álláspontot fogalmaz meg. Ennek oka, hogy bár hosszabb távon a növekedési kilátásokkal kapcsolatban nem változott a véleményük, középtávon valamivel kedvezőtlenebbül látják a helyzetet, ráadásul a költségvetés elsődleges többletének is a csökkenését prognosztizálják az elkövetkező pár évben.