Négy és féléves csúcsán a Nikkei
Ázsiában a hét utolsó kereskedési napján már jobb volt a hangulat, mint csütörtökön. A piacokon viszont még mindig a Fed szerda esti jegyzőkönyve miatti nyugtalanság uralkodik, ráadásul további aggodalmakat okoznak a tegnapi pocsék európai, és felemás amerikai makroadatok is.
A részvényindexek viszont elkezdtek "magukhoz térni", és többek között az ausztrál, a japán, és a dél-koreai index is a pozitív tartományba tudott kerülni. Olyannyira, hogy a Nikkei bő négy és féléves csúcsán is megfordult ma, és kicsivel az alatt tudott zárni 0,7 százalékos pluszával.
Nikkei értéke (pontban)
A vételi kedv megalapozásában az is segíthetett, hogy az előző negyedévhez képest 3,3 százalékot nőtt évesített alapon a szingapúri gazdaság a negyedik negyedévben, holott csak 2 százalékos bővülést vártak az elemzők.
Ezen túl az ausztrál jegybankelnök optimista nyilatkozatot fogalmazott meg, és elmondta, készek csökkenteni a jegybanki kamatlábat, ha az szükséges az "egészséges" infláció eléréséhez.
Viszont rossz hír, hogy 70 kínai nagyvárosból 53-ban nőttek januárban decemberhez képest az újlakás árak a kínai adatok szerint. 2011 áprilisa óta most volt a legnagyobb árnövekedés. 10 helyen viszont csökkenést lehet látni. Ez az esetleges kormányzati beavatkozások esélyét növelik, aminek nem örülhetnek a befektetők, mivel a kínai Shanghai Composite 0,4 százalékot veszített értékéből.
Remek számok a HP-nál
A Fed szerda esti jegyzőkönyvéből az rajzolódott ki, hogy a döntéshozók egyre inkább megosztottak az amerikai monetáris stimulusok fenntartása terén. A befektetők ezért rendkívül aggódni kezdtek, hogy idő előtt vége lehet a piacokat mozgásban tartó eszközvásárlási programoknak, ezért erőteljes eladói nyomás alakult ki tegnap is a tengerentúli tőzsdéken.
Egyes vélemények szerint ez annak a korrekciónak lehet a kiváltó szikrája, amit az elmúlt hetek-hónapok nyakló nélküli piaci emelkedésében mind többen vártak már.
Ezen túl a délutáni makroadatok is inkább kellemetlen meglepetést okoztak, így csütörtökön egész végig a negatív tartományban mozogtak a részvényindexek, melyek zárásra kissé faragni tudtak veszteségeikből. Az S&P 500 végül 0,6 százalékos, a Dow Jones pedig 0,3 százalékos mínuszban fejezte be a kereskedést. Ezzel mindkét benchmark tovább távolodott a héten ütött bő öt éves csúcsától. A legrosszabbul viszont a Nasdaq teljesített, mely 1 százalékot veszített értékéből.
Az S&P 500 szektorai szintén nem voltak jó formában, közülük csupán kettő volt képes emelkedésre. Az alapvető fogyasztási cikkeket gyártó társaságok, valamint a távközlési cégek papírjai 0,2-0,3 százalékot tudtak emelkedni. A technológiai részvényeket leginkább az Oracle 2,1 százalékos, a Microsoft 1,4 százalékos, valamint az Intel 2,3 százalékos esése húzta lejjebb.
A vállalati gyorsjelentési szezon is folytatódott tegnap, a Hewlett-Packard-nak mind árbevétel, mind EPS soron sikerült az elemzői konszenzust túlszárnyalnia a számaival. A társaság 82 centes egy részvényre jutó nyereséget (várt: 71 cent) és 28,359 milliárd dolláros árbevételt ért el (várt: 27,8 milliárd dollár) a negyedik negyedévben.
A technológiai óriás a folyó negyedévre is optimista, 80-82 cent lehet az egy részvényre jutó profit szemben a 77 centes elemzői konszenzussal. A társaság vezérigazgatója bízik a fordulatban, jövőre már növekedést vár a főbb szegmensekben. 8,1 százalékos szökkenéssel reagált piaczárás után a részvény.
Hewlett-Packard (NYSE)
Az AIG szintén meglepetést okozott negyedik negyedéves gyorsjelentésével. Az amerikai biztosító egyszeri tételektől tisztítva 20 centes üzemi profitot ért el részvényenként, miközben 8 centes veszteséget vártak a szakértők. A Sandy hurrikán okozta károk figyelembe vételével viszont közel 4 milliárd dollár volt a társaság vesztesége. A hírre 4,1 százalékot ugrott a részvény piaczárás után.
A Wal-Mart eredményei szintén több pozitívummal szolgáltak az elemzők és a befektetők számára, mivel a társaság 5,6 milliárd dolláros profitot tudott felmutatni a januárban végződő negyedévben, ami jócskán meghaladja az egy évvel korábbi 5,19 milliárd dolláros utolsó negyedéves profitot. A cég papírjai végül 2,5 százalékos pluszban zártak.
Ezen túl a Coca-Cola bejelentette, hogy 10 százalékkal megemeli negyedéves osztalékát, így ebben a negyedévben 28 centet fog kifizetni ilyen formában részvényenként a részvényeseknek. A hírre nem reagáltak túlságosan a papírok, melyek 0,05 százalékos mínuszban zártak.
A Texas Instruments is ilyen módon kíván kedvezni a tulajdonosainak, ugyanis a vállalat 33 százalékkal, 21 centről 28 centre emeli negyedéves osztalékfizetését, továbbá a chipgyártó 5 milliárd dollárral megnöveli részvény visszavásárlási programját. A részvények ennek ellenére 1,8 százalékot estek.
További hír, hogy az Office Depot mexikói egységének 50 százalékát megvásárolná a Grupo Gigante SAB. A tervek szerint 689 millió dollárt ajánlanak a részesedésért. A héten jelentette be egyébként az Office Depot, hogy az OfficeMaxszal összeolvad, hogy a Staplesszel fel tudja venni a versenyt.
Ma fontosabb makroadatra nem lehet számítani Amerikából, így továbbra is a vállalati gyorsjelentésekre figyelhetnek a befektetők. Többek között az Abercrombie&Fitch, és a Washington Post is közzéteszi számait.