Vágólapra másolva!
Több mint 1,675 millió darab MOL részvényétől válik meg az egyik arab nagytulajdonos, ami miatt nagyobb zuhanáson megy keresztül az olajtársaság papírjainak árfolyama. A MOL nyakló nélküli esése a BUX-ot is egyre mélyebbre rántja, mely jelentősen alulteljesíti régiós társait. A többi blue chip viszont jó teljesít, mindegyik a pozitív tartományban mocorog.Brüsszelben ma hajnalban részmegoldás született az EU 2014-2020 közötti időszakára vonatkozó költségvetéséről, amire kisebb pluszokkal reagáltak a részvényindexek. A tárgyalások viszont még ma folytatódnak, melyekre érdemes lesz figyelni a befektetőknek.
Vágólapra másolva!

Ütik a MOL-t

Nagyobb eséssel nyitott a magyar részvényindex a MOL zuhanása miatt, a BUX már 1,1 százalékos mínuszban mozog, amivel jócskán alulteljesíti régiós társait.

Forrás: [origo]

A MOL már 4,3 százalékot zuhant, mivel az olajtársaság részvényeitől nagy mennyiségben szabadul a vállalat arab nagytulajdonosa, a Dana Gas, mely összesen 1,675 millió darab papírjától válik meg.

További hír, hogy egy új állami kőolajipari vállalat megalapítását fontolgatja a horvát kormány, ami miatt az INA 8500 dolgozójának sorsáért aggódnak a szakszervezetek - írja az MTI a Poslovni dnevnik üzleti napilapra hivatkozva. A lépés veszélyeztetné a MOL horvát leányának kutatási és termelési ágazatát, továbbá ezáltal a dolgozók munkahelyének biztonságát. A szakszervezetek szerint a magyar olajipari cég keveset ruház be, véleményük szerint modernizálni kellene a töltőállomásokat és felújítani a sisaki finomítót.

MOL árfolyama

Forrás: [origo]

A többi blue chip viszont jól teljesít, az OTP 0,9 százalékos pluszban forog, miután a Morgan Stanley a korábbi egyenlő súlyozásról felülsúlyozásra minősítette fel a bankpapírra vonatkozó ajánlását. A Richter 0,6 százalékot, a Magyar Telekom 0,3 százalékot, az Egis pedig 0,1 százalékot erősödött.

A kisebb társaságok papírjai közül a PannErgy folytatja pocsék teljesítményét, ma 3,4 százalékot vesztett értékéből eddig a papír, miután tegnap új 7 éves mélypontjára került.

Forrás: [origo]

Egymásnak ellentmondó hírek érkeznek az e-útdíj tender kiépítésével kapcsolatban. A Népszabadság legfrissebb értesülései szerint mégsem folytat tárgyalásokat a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium a sikertelenül zárult e-útdíj tender korábbi résztvevőivel. A korábbi híresztelések szerint az NFM a Magyar Telekom leányával, a T-Systems-szel és az osztrák Kapsch-sal is tárgyalásokat kezdett, de ezt az érintett cégek cáfolták.

További hír, hogy az Elmű-Émász igazgatóságának elnöke elmondta, további 30 százalékos lakossági áramár csökkentés esetén befejezheti tevékenységét a cég Magyarországon. Az egyik nagytulajdonos, a német RWE is a kivonuláson gondolkozik, és Marie-There Thiell az interjújában kifejtette, hogy a társaság az idei évre veszteséget vár az eddig bevezetett árcsökkentés és új közműadó miatt. Nemrégiben Lázár János kormánypárti politikus nyilatkozta, hogy 2014 közepéig újabb 20 százalékos rezsicsökkentést tartana kívánatosnak.

A forint nem mutat jelentősebb elmozdulást a főbb devizákkal szemben, az euróval szembenu kurzusa a 292,5-ös szintnél mocorog, míg a dollár/forint árfolyama 218-nál, a svájci franké pedig 238-nál tanyázik.

EURHUF árfolyama

Forrás: [origo]

Részeredmények az EU-csúcson

Részben sikerült megállapodni az EU vezetőinek a tegnap este kezdődő, és ma hajnalban véget ért megbeszéléseiken az Unió 2014-2020 közötti költségvetéséről. A csúcstalálkozó még ma is folytatódik, Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke 957 milliárd eurós költségvetést szeretne elérni, miközben a britek csak 912 milliárdos keretet akarnak. Az álláspontok viszont nincsenek távol egymástól, és valószínűleg ma sikerül nyélbe ütni a teljes körű megállapodást.

A részeredmények következtében a tegnapi esések után kisebb pluszban nyitottak az európai részvényindexek. A legjobban eddig a londoni FTSE teljesít, mely 0,6 százalékot ugrott. Jó teljesítményét leginkább a Vodafone 1,7 százalékos erősödésének köszönheti.

A német DAX-ot a vártnál kissé gyengébb német makroadatok hátráltathatják, az eurózóna vezető gazdaságában az import a várt 1,6 százalékos bővülés helyett 1,3 százalékkal esett vissza decemberben. Az export pedig szintén emaradt a várttól, csupán 0,3 százalékkal nőtt, miközben 1,4 százalékos bővülésre számítottak.

Forrás: [origo]

A Peugeot-Citroen 2,1 százalékot esett már, mivel 6 milliárd eurós vesztesége is lehetett a 2012-es évben az autógyártónak, amiben szerepe lesz egy 3,9 milliárd eurós értékvesztési leírásnak a Financial Times szerint.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!