Jó a hangulat Budapesten
A Pozitív tartományban nyitott a budapesti értéktőzsde, a tegnapi nagy zuhanása után. A BUX fél százalék körül emelkedik a reggeli órákban. A régiós indexek is mind pluszban tartózkodnak, melyek közül a lengyel börze teljesít eddig visszafogottabban.
Az OTP 1 százalék felett drágul jelenleg, de a tegnapi 3,5 százalékos mélyrepülése után van is mit ledolgoznia. A MOL-on kívül a többi blue-chip is emelkedik a korai órákban, az olajcég a rosszul sikerült negyedik negyedéves gyorsjelentést követően tovább gyengélkedik nyitás után, bár csak minimális mínuszban van. A Magyar Telekom 0,52 százalékkal, a Richter 0,07 százalékkal araszol feljebb. Az Egis tegnapi záróárán tartózkodik.
A tegnapi jegybanki kamatdöntő ülés után megbillent a forint, bár a várakozásnak megfelelően 25 bázisponttal csökkent az alapkamat 5,25 százalékra. Ma is a 295-ös szint felett indította a napot az EURHUF kurzusa, holott egy napja még a 294-es szint alatt is járt az árfolyam. Jelenleg 295,8-as szinten ingadozik a jegyzés. A forint/dollár keresztárfolyam 226,4-nél, míg a svájci frankkal szembeni jegyzés 243-nál jár.
Az EUR/HUF árfolyama
Kovács Levente, a Bankszövetség főtitkára vagy Pleschinger Gyula, az ÁKK korábbi vezérigazgatója lehet a második MNB alelnök a Napi Gazdaság információi szerint. Egyikük Király Júliát válthatná, akinek a mandátuma július 3-án jár le. A napilap megerősíti a korábbi értesüléseket, miszerint Matolcsy György lehet az új jegybankelnök, aki Balogh Ádámot nevezheti ki az egyik alelnöknek.
A PannErgy ma is 10 százalék körül emelkedik. Tegnapi hír, hogy az ONP Holdings vásárolta meg a Lazarus kényszerlikvidált PannErgy részvényeit. Az új tulajdonos Albrect Ottó érdekeltségi körébe tartozik, ugyanakkor az ONP nem ismeretlen befektető a PannErgy számára, hiszen a geotermikus leányban már most is rendelkezik részesedéssel. Az ONP a vétellel 12,51% tulajdoni részesedést és 14,38% szavazati jogot megtestesítő részesedést szerzett a PannErgyben.
Ma reggel tette közzé negyedik negyedéves gyorsjelentését a Masterplast, amely a főbb sorokon nagyjából a várakozásoknak megfelelően teljesített. A cég papírjai 0,6 százalékkal emelkednek.
Az E-Star részvényei 10 százalékkal ugrottak reggel. Tegnap este érkezett a bejelentés, hogy az E-Star ESCO kb. 100 millió forint összeget megfizetett azon tartozásából, amelyet bankhitel formájában korábban a Raiffeisen Bank Zrt. követelt tőle. A fentiekre tekintettel a Táraság kezesség jogcímén fennálló kötelezettsége ugyanekkora összeggel csökkent.
Pluszban nyitott Európa
A választások után kialakult patthelyzet miatt a Moody's kilátásba helyezte Olaszország újbóli leminősítését, mivel egy párt sem ért el a kormányalakításhoz szükséges többséget, így fennáll a veszélye új választások kiírásának, ami miatt megakadhatnak a szükséges reformfolyamatok. A Moody's a tavalyi évben két osztályzattal rontotta az ország besorolását "Baa2"-re, negatív kilátásokkal, ez a szint már csak két fokozatra van a befektetésre nem ajánlott "Ba" szinttől.
Az olasz pénzügyi felügyelet fontolóra veheti, hogy short-tilalmat vezet be, hogy elkerüljék az olyan hatalmas zuhanásokat, mint amilyen kedden sújtotta a milánói parkettet. Azt azonban látni kell, hogy az ilyen tiltások bevezetésének nem sok eredménye szokott lenni, kevéssé támogatja a részvényárfolyamot, viszont a likviditásra negatív hatással van.
A vezető nyugat-európai indexek jól kezdték a napot, és az olasz tőzsdét sem rántotta vissza a Moody's bejelentése. Egyedül a görög tőzsde tartózkodik továbbra is a negatív tartományban.
Fontos kötvényaukciót tart ma Olaszország, összesen 6,5 milliárd euró értékben akarnak forrást bevonni. A kereslettel vélhetően nem lesz probléma, de a hozamok emelkedésére lehet számítani a másodpiaci kötvényáresések miatt. 4,9 százalék környékén zárt tegnap az olasz tízéves kötvényhozam, mely lassan a lélektani szint fölé kerülhet.
9,9 százalékkal emelkedett az Anheuser-Busch InBev utolsó negyedéves profitja az előző évihez képest, de az 1,76 milliárd dollár elmaradt némileg az 1,92 milliárd dolláros várakozástól. A 4,39 milliárd dolláros EBITBA meghaladta a 4,36 milliárd dolláros elemzői várakozásokat, valamint az árbevétel területén is 8,8 százalékos organikus növekedést tudtak elérni, szemben az elemzői konszenzusban szereplő 6,2 százalékos bővüléssel. A cég 1,7 eurós osztalék fizetését tervezi részvényenként, miközben a Bloomberg konszenzusban 1,5 euró szerepel. A cég részvényei 0,5 százalék körül csökkennek a reggeli órákban.
3 milliárd euróra emelkedett az EADS üzemi eredménye 2012-ben a tavalyi 1,8 milliárd euróról, mely lényegesen meghaladja a 2,57 milliárd eurós konszenzust. Az árbevétel alakulása is pozitív meglepetést hozott, 56,5 milliárd lett a várt 55 milliárdhoz képest. A társaság optimista kilátásokat fogalmazott meg az idei évre, 3,5 milliárd eurósüzemi profit célkitűzéssel. A részvényesek március 27-én rendkívüli közgyűlést tartanak, ahol 15 százalékos részvény visszavásárlási programról dönthetnek. Az Airbus repülőgépek gyártója 0,6 eurós osztalék fizetését tervezi részvényenként, holott a Bloomberg konszenzusban 0,63 euró szerepel a tavalyi 0,45 euró után.
Németországban szeretné fokozni palagáz kutatását a BASF vegyipari vállalat. A társaság kiemelte, hogy rendkívül fontos lenne, hogy az eurózóna politikusai ne rontsák a térség versenyképességét a magas energiaköltségekkel. A legnagyobb riválisoknak számító DuPont és Dow Chemical az USA-ban a palagáz forradalom révén megjelenő olcsó gáz miatt alacsonyabb költségekkel tud tevékenykedni, mint a BASF. A papír árfolyama jelenleg 0,8 százalékkal csökken.