Fejmosás elé néz a cégek több mint harmada

Vágólapra másolva!
Elvileg akár több tízezer forintos büntetésre számíthat a magyarországi vállalkozások 38 százaléka, ennyien ugyanis biztosan lecsúsztak a cégadatok kötelező bejelentésének február 1-jei határidejéről. A cégbíróság korábban azt ígérte, nem büntet automatikusan.
Vágólapra másolva!

A 607 ezer működő hazai vállalkozás 62 százaléka tett eleget adatszolgáltatási kötelezettségének péntek éjfélig, vagyis országosan 230 ezer cég mulasztotta el határidőre benyújtani társasági szerződésének jogszabályban előírt adatmódosításait - mondta az MTI megkeresésére Hegedűs Márton, a cégeljárások informatikai hátterét biztosító Microsec Zrt. vállalkozásfejlesztési igazgatója.

A vállalkozások Csongrád és Zala megyében voltak a legaktívabbak, 74 százalékuk időben adta be a kérelmet. A mulasztók aránya Nógrád megyében a legmagasabb, ott a cégek 45 százaléka nem jelentette be a kért információkat. A fővárosban a beadási arány 58 százalék volt. Csütörtökön a rendszer terhelése az átlagos napi forgalom harmincszorosa volt, 56 ezer módosítás érkezett be az utolsó napon.

A cégtörvény tavaly márciusban hatályba lépett módosítása szerint az idén február 1-jéig minden gazdasági társaság (bt., kft., rt., közkereseti társaság, nonprofit szervezet) tagjainak, illetve a képviseletükre jogosultaknak be kellett jelenteniük adóazonosító jelüket, születési helyüket és idejüket, illetve édesanyjuk nevét. A székhely, telephely, fióktelephely használatának jogszerűségéről pedig nyilatkoznia kellett a cég képviseletére jogosultnak.

A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium egy hete azt közölte a Világgazdaság kérdésére, hogy akár 900 ezer forintos bírságot is kaphatnak azok a cégek, amelyek a február 1-jei határidőn túl nyújtják be kérelmüket a cégbíróságokhoz.

Kenesei Judit, a Fővárosi Cégbíróság vezetője ugyanakkor szerdán, két nappal a határidő lejárta előtt azt mondta az MTI-nek, hogy nem fognak automatikusan, "csípőből" bírságot kiszabni a későkre. A mulasztók ellen először az úgynevezett törvényességi felügyeleti eljárást vetik be, amely 30 napos határidőt szab a törvényes állapot helyreállítására, vagyis a felszólított cégek ennyi haladékot kaphatnak a pótlásra.