Nem kímélik a fontot, közel hároméves mélypontra zuhant

Vágólapra másolva!
Az euró mellett az angol fontot is ütni kezdték a mai kereskedés során, melynek kurzusa több mint két és féléves mélypontjára esett a dollárral szemben. Az árfolyam technikai képe nem fest túl jól, ráadásul a gyengülést a mai pocsék brit makroadat is csak erősíti.
Vágólapra másolva!

2010 júliusa óta nem látott alacsony szintre gyengült az angol font a dollárral szemben. A font gyengülésében a mai pocsék brit makroadat is szerepet játszhat, a februári feldolgozóipari beszerzési menedzser index az elemzőktől várt 51 pont helyett csak 47,9 pont lett. Az 50 pont alatti érték azonban a szektor zsugorodását jelzi.

A technikai kép is csúnya a font szempontjából. Az árfolyam letörte az 1,53-es szintnél található támaszvonalat, és már az 1,5-ös szint környékén mozog a kurzus. Utóbbi lélektani támaszként is funkcionálhat.

Az ábrán jól látható, hogy az árfolyam egy szűkülő háromszög szerű alakzatból tört ki lefelé. Tovább rontja a képet, hogy egy "halálkereszt" nevű technikai formáció is megjelent a charton, ahol az 50 napos mozgóátlag felülről metszette a 200 napos mozgóátlagot.

Az indikátorok sem festenek jól a grafikonon, az MACD eladási szignált mutat, míg az RSI csökkenő trendben mozog.

GBPUSD árfolyama

Forrás: [origo]

Mik azok a mozgóátlagok?

A mozgóátlagok a technikai elemzés eszköztárának kedvelt elemei. Három fajtáját különböztetjük meg, köztük az egyszerű, az exponenciális és a súlyozott mozgóátlagot. Az egyszerű mozgóátlag számítása a legkönnyebb, hiszen ebben az esetben a rendelkezésre álló kereskedési adatok közül mindig a legutolsókat átlagoljuk. Ennél fogva a mozgóátlag a piaci folyamatokat lesimítva fogja követni, melynek előnye, hogy az éles kiugrásoktól megtisztítja a grafikont, viszont adott esetben a piaci fordulókra csak időben csak késve reagál.

Az egyszerű mozgóátlagok két legelterjedtebb típusa az ötven és kétszáz napos mozgóátlag. Az ötven napos a legutolsó ötven nap, a kétszáz napos pedig a legutolsó 200 nap árfolyamadatainak átlagát mutatja. Ahogy haladunk előre az időben, úgy természetesen a mozgóátlag értéke is folyamatosan változik.

A technikai elemzésben a mozgóátlagok akkor adnak vételi jelzést, ha a rövidebb távú alulról metszi a hosszabb távú mozgóátlagot. Eladási jelzés pedig ebből kiindulva akkor érkezik, ha a rövidebb mozgóátlag felülről metszi a hosszabbat. A szakirodalomban azt a formációt, amikor az ötven napos mozgóátlag alulról metszi a kétszáz naposat, Golden Cross-nak (aranykeresztnek), amikor az ötven napos mozgóátlag felülről metszi a kétszáz naposat Death Cross-nak (halálkeresztnek) nevezzük.

MACD

Az angol Moving Average Convergence Divergence szó kezdőbetűből áll az MACD. Az indikátor a leggyakoribb trendkövető indikátor. Két különböző időtávú mozgóátlagból áll az MACD. Vételi jelzést akkor kapunk, ha a gyorsabb mozgóátlag alulról metszi a lassabbat. Eladási szignált pedig akkor, ha a gyorsabb mozgóátlag beesik a lassabb alá. A grafikonon egy középvonal is látható, ami alatt a vételi jelzés markánsabb, felette pedig az eladási.

Mi az RSI?

Az RSI az angol Relative Strenght Index rövidítése, mely az adott instrumentum relatív erejét mutatja. Az indikátor értéke 0 és 100 között ingadozik. Az RSI kiszámolásának módja: 100-(100/(1+E/CS)), ahol az E azoknak a záróáraknak az átlaga, melyek az előző "n" napon emelkedtek, míg a CS azoknak a záróáraknak az összege, amelyek az előző "n" napon csökkentek.

Túladott egy instrumentum akkor, ha 30 alatti az RSI értéke, és túlvett, ha 70 fölött mozog. Vételi vagy eladási jelzést akkor kapunk, ha a túladott vagy a túlvett zónából kilép az indikátor.

Az RSI indikátor esetében gyakran vizsgálják a technikai elemzők, hogy az árfolyammal együtt mozog-e, vagy más utakon jár. Ha az árfolyam új lokális csúcsot ér el, de az indikátor a korábbi lokális csúcstól alacsonyabb szinten ér el csúcsot, akkor divergenciáról beszélünk, ami sokszor trendfordító szokott lenni.