Jól pörög a szállítmányozás

Vágólapra másolva!
Optimista képet mutatnak a világ meghatározó csomagküldő és szállítmányozó cégeinek grafikonjai. A chartok az utóbbi hetekben lendületes megindulásról árulkodnak, ha kitart a jó hangulat a tőzsdéken, akkor akár újabb lokális csúcsokat is elérhetnek a részvények. 
Vágólapra másolva!

FEDEX (NYSE): Aranykereszt hajtja az emelkedést

November közepén elért mélypont után lendületes raliba vágott bele a FedEx papírja, melyet december elején kirajzolódó "aranykereszt" jelzés is támogatott. Jelenleg a 110 dolláros szinttel néz a részvény farkasszemet, melynek áttörése esetén akár 115dollár közelébe is eljuthat a FedEx, melyet a 138,2 százalékos Fibonacci jelölt ki. Szintén kedvező, hogy az MACD közel jár a vételi jelzéshez.

Nem fest jól a grafikonon az RSI indikátor csökkenő iránya, mely a lendületvesztésről árulkodik. Ha zuhanás következne be, akkor előbb a 76,4 százalékos Fibonacci tarthatja meg az árfolyamot 102,3 dollárnál, majd az 50 napos mozgóátlag foghatja meg a papírt. Utóbbi letörése esetén pedig a 38,2-es Fibonacci szint funkcionálhat menedékként, ami 94 dollárnál található.

FedEx napi grafikon

Forrás: [origo]


UPS (NYSE): Emelkedő trendben halad

A novemberi mélypontról határozott felugrást mutatott be a UPS árfolyama. Az árfolyam emelkedését segíti a január végén létrejövő "aranykereszt" jelzés, amikor is az 50 napos mozgóátlag alulról metszette a 200 napos mozgóátlagot. Valamint az is jó jel, hogy az árfolyam hónapok óta az 50 napos mozgóátlag felett helyezkedik el. Az MACD vételi szignálja szintén kedvező jel, ami lökést adhat a papírnak. Ha sikerült áttörni a 84,8 dolláros szintet, akkor egészen a korábbi 89 dolláros történelmi csúcsig szárnyalhat a papír.

Amennyiben a 84,7 dolláros szintről lefordul a papír, akkor az 50 napos mozgóátlag foghatja meg 80 dollárnál a részvényt, de talán előtte még a 81,2 dollárnál fekvő 76,4 százalékos Fibonacci is támasz lehet. Ezt követően a 200 napos mozgóátlagra számíthatnak a befektetők, ami jelenleg 76 dollárnál húzódik. Az indikátorok nem festenek túl jól, mind az MACD, mind az RSI csökkenő trendben halad.

UPS napi grafikon

Forrás: [origo]

DEUTSCHE POST (Xetra): 50 naposról pattant

Továbbra is emelkedő trendben mozog a Deutsche Post árfolyama, mely sikeresen lépett 18 euró fölé, ráadásul a Bollinger-szalagot is lendületesen kezdte megtolni felfelé. Ha folytatódik a rali, akkor a 20 eurós szintet is megcélozhatná a részvény. Az MACD vételi jelzése jó jel.

Lefordulás esetén a 17,2 euró közelében lévő 50 napos mozgóátlagig is visszacsúszhat az árfolyam, míg ezalatt a 16 eurónál lévő dupla támasz jelenthet menedéket. Nem sokkal lejjebb a 200 napos mozgóátlag is szintén fontos szintnek ígérkezik. Figyelmeztető jelzés lehet a túlvettség közelébe ingadozó RSI, igaz ez önmagában még nem számít eladási szignálnak.

Forrás: [origo]

Mik azok a mozgóátlagok?

A mozgóátlagok a technikai elemzés eszköztárának kedvelt elemei. Három fajtáját különböztetjük meg, köztük az egyszerű, az exponenciális és a súlyozott mozgóátlagot. Az egyszerű mozgóátlag számítása a legkönnyebb, hiszen ebben az esetben a rendelkezésre álló kereskedési adatok közül mindig a legutolsókat átlagoljuk. Ennél fogva a mozgóátlag a piaci folyamatokat lesimítva fogja követni, melynek előnye, hogy az éles kiugrásoktól megtisztítja a grafikont, viszont adott esetben a piaci fordulókra csak időben csak késve reagál.

Az egyszerű mozgóátlagok két legelterjedtebb típusa az ötven és kétszáz napos mozgóátlag. Az ötven napos a legutolsó ötven nap, a kétszáz napos pedig a legutolsó 200 nap árfolyamadatainak átlagát mutatja. Ahogy haladunk előre az időben, úgy természetesen a mozgóátlag értéke is folyamatosan változik.

A technikai elemzésben a mozgóátlagok akkor adnak vételi jelzést, ha a rövidebb távú alulról metszi a hosszabb távú mozgóátlagot. Eladási jelzés pedig ebből kiindulva akkor érkezik, ha a rövidebb mozgóátlag felülről metszi a hosszabbat. A szakirodalomban azt a formációt, amikor az ötven napos mozgóátlag alulról metszi a kétszáz naposat, Golden Cross-nak (aranykeresztnek), amikor az ötven napos mozgóátlag felülről metszi a kétszáz naposat Death Cross-nak (halálkeresztnek) nevezzük.

Mi az az MACD?

Az angol Moving Average Convergence Divergence szó kezdőbetűből áll az MACD. Az indikátor a leggyakoribb trendkövető indikátor. Két különböző időtávú mozgóátlagból áll az MACD. Vételi jelzést akkor kapunk, ha a gyorsabb mozgóátlag alulról metszi a lassabbat. Eladási szignált pedig akkor, ha a gyorsabb mozgóátlag beesik a lassabb alá. A grafikonon egy középvonal is látható, ami alatt a vételi jelzés markánsabb, felette pedig az eladási.

Mi az RSI?

Az RSI az angol Relative Strenght Index rövidítése, mely az adott instrumentum relatív erejét mutatja. Az indikátor értéke 0 és 100 között ingadozik. Az RSI kiszámolásának módja: 100-(100/(1+E/CS)), ahol az E azoknak a záróáraknak az átlaga, melyek az előző "n" napon emelkedtek, míg a CS azoknak a záróáraknak az összege, amelyek az előző "n" napon csökkentek.

Túladott egy instrumentum akkor, ha 30 alatti az RSI értéke, és túlvett, ha 70 fölött mozog. Vételi vagy eladási jelzést akkor kapunk, ha a túladott vagy a túlvett zónából kilép az indikátor.

Az RSI indikátor esetében gyakran vizsgálják a technikai elemzők, hogy az árfolyammal együtt mozog-e, vagy más utakon jár. Ha az árfolyam új lokális csúcsot ér el, de az indikátor a korábbi lokális csúcstól alacsonyabb szinten ér el csúcsot, akkor divergenciáról beszélünk, ami sokszor trendfordító szokott lenni.

Mi az a Bollinger-szalag?

Olyan volatilitás alapú indikátor, mely egy 20 periódusú mozgóátlagból és két másik vonalból áll. A felső szalag esetében a középsőhöz hozzáadjuk szórás kétszeresét, míg az alsóból levonjuk azt.

Ha a szalagok összeszűkülnek az azt mutatja, hogy az árak ingadozása, a volatilitás alacsony a piacon. Tág szalagok ennek az ellenkezőjét jelzik. Jó jelnek tekinthető, ha az árfolyam rátapad a szalagra, de ha kívül kerül, akkor sok esetben korrekció következhet. Amennyiben a kurzus megérintette az egyik szalagot nagy valószínűséggel a másikat is megfogja.