Vágólapra másolva!
Hatalmasat esett az elit kategóriájú államkötvények állománya, ami a felzárkózó gazdaságok felé tereli a befektetéseket - írja a Financial Times.
Vágólapra másolva!

Több mint 60 százalékkal zuhant a pénzügyi válság elhatalmasodása óta az olyan államkötvények globális állománya, amelyekre mindhárom nagy hitelminősítő a lehetséges legjobb, "AAA" adósbesorolást tartja érvényben - írta saját felmérésének eredményeit idézve szerdán a Financial Times.

A londoni gazdasági napilap adatai szerint 2007 elején csaknem 11 ezer milliárd dollárnyi, egyöntetűen "AAA" besorolású szuverén kötvény volt forgalomban a nemzetközi tőkepiacon; jelenleg az ilyen osztályzatú állampapírok piaci összértéke négyezer milliárd dollár.

Az elit besorolású kötvények állományának zsugorodását elsősorban az okozta, hogy az utóbbi években az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Franciaország is elvesztette "AAA" államadós-besorolását a három nagy nemzetközi hitelminősítő - Moody's Investors Service, Standard & Poor's, Fitch Ratings - valamelyikénél.

Mindez "drámai módon átrajzolta a hitelminősítési világtérképet", és a felzárkózó gazdaságok felé tereli a befektetéseket, arra késztetve egyben a befektetőket és a szabályozó hatóságokat, hogy újragondolják a "biztonságos" befektetési eszközök definícióját - áll a Financial Times szerdai elemzésében.

A JP Morgan globális befektetési szolgáltatócsoport nemrégiben ismertetett átfogó felmérésében kimutatta, hogy 2007-ben a világgazdaság összteljesítményének csaknem 50 százalékát "AAA" besorolással és stabil osztályzati kilátással ellátott országok adták, 2012 végén azonban a globális GDP-értéken belül már alig 15 százalék volt azoknak a szuverén adósoknak a súlya, amelyekre legalább a két legnagyobb nemzetközi hitelminősítő, a Moody's és a Standard & Poor's e lehetséges legjobb besorolást tartotta érvényben.