Elképesztő erőt mutat a Starbucks

Vágólapra másolva!
Fontos technikai szintig korrigált vissza a történelmi csúcsáról a Starbucks árfolyama. A részvény ismét az újabb csúcsok felé veheti az irányt, ha sikerül a támaszokról felpattannia. A társaság szempontjából fontos, hogy kávé ára továbbra is csökkenő trendben mozog.
Vágólapra másolva!

Meglehetősen jó formában van a világ egyik legnagyobb kávézólánca, a Starbucks. A részvény tavaly ősz óta emelkedő trendben mozog és májustól folyamatosan döntögeti a történelmi csúcsokat.

A papír ugyanakkor most egy kisebb korrekciót mutatott be a 75 dollár körüli szint közeléből, de most úgy fest, támaszhoz érkezett meg az árfolyam a napi grafikonon.

A Starbucks csökkenését a tavasz óta életben lévő emelkedő trendvonal, illetve az 50 napos mozgóátlag tartotta meg, ráadásul itt húzódik a júliusi csúcs szintjéhez behúzható támasz is, ami tovább erősíti a szintet. Ha pedig berajzoljuk a grafikonra a Fibonacci szinteket, akkor látható, hogy a 76,4 százalékos Fibonacci vonal is a közelben húzódik.

A jelenlegi szint előnye az is, hogy szűkre lehet húzni a stop-loss szintet. Igaz, a gap kockázatot nem tudjuk teljesen kezelni (egy rossz hír miatt akár a stop-loss szint alatt is nyithat a papír, így nem tudunk ott kiszállni, ahol terveztük).

Felpattanás esetén a 74,2 dolláros szint áttörése után akár 80 dollár fölé is elszáguldhat a Starbucks papírja.

Starbucks napi grafikon (Nasdaq)

forrás: Investor.hu
forrás: Investor.hu

A Starbucks heti grafikonján azért több negatív tényezőt is fel lehet fedezni, egyrészt az MACD nagyon közel jár ár az eladási jelzéshez, másrészt az RSI kiesett a túlvett zónából, amit a technikai elemzők eladási jelzésnek szoktak tekinteni.

Ettől függetlenül nincs gond a papírral, hiszen a trend továbbra is emelkedő ezen az időtávon is, sőt, a 70 dolláros szint eddig sikeresen megtartotta.

Starbucks heti grafikon (Nasdaq)

forrás: Investor.hu
forrás: Investor.hu

A kávé pedig leharmadolódott két év alatt

A Starbucks szempontjából fontos kávéár több mint 2 éve masszív csökkenést mutat, ami a cég szempontjából nem rossz, hiszen az egyik legfontosabb nyersanyagnak számít a vállalatnál. A kávé ára tulajdonképpen nagyjából a harmadára esett az elmúlt két év alatt.

Kávé heti grafikon

forrás: Investor.hu
forrás: Investor.hu

A Fibonacci-számok a tőzsdén

Leonardo Pisano Bigollo, vagy ismertebb nevén Leonardo Fibonacci a 12. és 13. század fordulóján élt kiváló olasz matematikus volt, akinek a nevét a róla elnevezett számsorozatról ismerheti a világ (sokan a legjelentősebb középkori matematikusnak tartják). A Fibonacci-sorozat képzése nagyon egyszerű: az első két tag 0 és 1, innentől kezdve pedig mindegyik tag a megelőző két szám összege (0,1,1,2,3,5,8,13,21,34,...)

Fibonacci a sorozatot a közkeletű anekdota szerint egy házinyúl szaporulat növekedéséből kiindulva figyelte meg, de az igazi érdekessége, hogy a természetben szinte mindenhol feldedezhetjük a sorozatban bújkáló sajátos arányosságot, kezdve a faágak elhelyezkedésétől a csigaházak arányain át akár a tobozok leveleinek pozíciójáig. A Fibonacci-sorozat egymást követő tagjainak aránya 1,618-hoz közelít, ami ráadásul nem más, mint a már ókorban is ismert harmonikus arány, az aranymetszés.

A technikai elemzésben sokféleképpen szokták alkalmazni a Fibonacci-számok összefüggéseit, de a leggyakoribb szerepe talán az "ideális" korrekciós szintek meghatározásában van. Eszerint a módszer szerint egy markáns mélypont és csúcspont szintjét összekötve az elmozdulás 23,6, 38,1 és 61,8 százalékánál találhatók a Fibonacci-féle korrekciós szintek (az aranymetszésből is kiszámíthatók ezek a szintek). A korrekciós szintek sokszor szolgálnak támaszként vagy ellenállásként, jelentős részben éppen azért is, mert kellően sok befektető figyeli meg elemzéseiben ezeket a nevezetes szinteket, így önbeteljesítő jóslatként is működhetnek.

Mik azok a mozgóátlagok?

A mozgóátlagok a technikai elemzés eszköztárának kedvelt elemei. Három fajtáját különböztetjük meg, köztük az egyszerű, az exponenciális és a súlyozott mozgóátlagot. Az egyszerű mozgóátlag számítása a legkönnyebb, hiszen ebben az esetben a rendelkezésre álló kereskedési adatok közül mindig a legutolsókat átlagoljuk. Ennél fogva a mozgóátlag a piaci folyamatokat lesimítva fogja követni, melynek előnye, hogy az éles kiugrásoktól megtisztítja a grafikont, viszont adott esetben a piaci fordulókra csak időben csak késve reagál.

Az egyszerű mozgóátlagok két legelterjedtebb típusa az ötven és kétszáz napos mozgóátlag. Az ötven napos a legutolsó ötven nap, a kétszáz napos pedig a legutolsó 200 nap árfolyamadatainak átlagát mutatja. Ahogy haladunk előre az időben, úgy természetesen a mozgóátlag értéke is folyamatosan változik.

A technikai elemzésben a mozgóátlagok akkor adnak vételi jelzést, ha a rövidebb távú alulról metszi a hosszabb távú mozgóátlagot. Eladási jelzés pedig ebből kiindulva akkor érkezik, ha a rövidebb mozgóátlag felülről metszi a hosszabbat. A szakirodalomban azt a formációt, amikor az ötven napos mozgóátlag alulról metszi a kétszáz naposat, Golden Cross-nak (aranykeresztnek), amikor az ötven napos mozgóátlag felülről metszi a kétszáz naposat Death Cross-nak (halálkeresztnek) nevezzük.