Kritikus szinten mozog két fontos német bank

Vágólapra másolva!
A két legjelentősebb német bank, a Deutsche Bank és a Commerzbank árfolyama is fontos szinteken táncolt az elmúlt napok során. Nem árt résen lenni, mert akár hamarosan határozott trend is kezdődhet bennük.
Vágólapra másolva!

Októberben közelebbről is megismerkedhetnek ügyfeleink a frankfurti parkettel, ugyanis legújabb akciónk keretében rendkívül kedvező díjak mellett lehet kereskedni német részvényekkel!
Az akció részleteiről ezen a linken olvashat.

Deutsche Bank: Kezd beszűkülni a háromszög
(Xetra)

Közel hat hónapja egy egyenlő szárú háromszög rajzolódik ki a német Deutsche Bank grafikonján, az árfolyam pedig egyre közelebb van a háromszög csúcsához, így a ki vagy a letöréshez is.

A papír jelenleg az 50 és a 200 napos mozgóátlagon táncol, ahonnan ha felfelé indul meg és a 35,5 eurós szintet áttöri (a háromszög felső szárát), akkor komolyabb rali is várhat rá, bár 36,5 és 37,5 eurónál láthatók ellenállások.

Sikeres megindulás esetén az MACD is vételi jelzést mutathat, ugyanakkor az RSI hosszú távú csökkenő trendje nem néz ki jól.

Sokat romolhat a technikai kép, ha az árfolyam letöri az 50 és a 200 napos mozgóátlagot, majd a háromszög alsó szára alá is beesik. Ebben az esetben a korábbi lokális mélypontok jelenthetnek támaszt a részvény számára.

Deutsche Bank napi grafikon (Xetra) Forrás: Bloomberg, Investor.hu

Commerzbank: Az aranykereszt adhat majd lökést
(Xetra)

Ugyan július óta emelkedő trendben halad a Commerzbank árfolyama, de a papír a 200 napos mozgóátlagon egyelőre nem tudott még átlendülni.

Ha átüti a részvény a 200 napos mozgóátlagot, majd a 9,6 eurós szinten is átjut, akkor ismét 10 eurós lélektani szint fölé kerülhet a Commerzbank papírja. A tartósabb ralihoz a 10,5 euró alatt húzódó akadályt is le kell azonban még küzdenie a részvénynek.

Az 50 napos mozgóátlag rövidesen alulról metszheti a 200 naposat, így egy aranykereszt szignál rajzolódhat ki, ami hosszabb távon pozitív jelzésnek tekinthető. Igaz, ehhez az árfolyamnak is ezen szintek fölött kell mozognia.

Az indikátorok negatív képet festenek, az MACD eladási szignált mutat, míg az RSI csökkenő irányban halad.

Forrás: Bloomberg, Investor.hu

A Fibonacci-számok a tőzsdén

Leonardo Pisano Bigollo, vagy ismertebb nevén Leonardo Fibonacci a 12. és 13. század fordulóján élt kiváló olasz matematikus volt, akinek a nevét a róla elnevezett számsorozatról ismerheti a világ (sokan a legjelentősebb középkori matematikusnak tartják). A Fibonacci-sorozat képzése nagyon egyszerű: az első két tag 0 és 1, innentől kezdve pedig mindegyik tag a megelőző két szám összege (0,1,1,2,3,5,8,13,21,34,...)

Fibonacci a sorozatot a közkeletű anekdota szerint egy házinyúl szaporulat növekedéséből kiindulva figyelte meg, de az igazi érdekessége, hogy a természetben szinte mindenhol feldedezhetjük a sorozatban bújkáló sajátos arányosságot, kezdve a faágak elhelyezkedésétől a csigaházak arányain át akár a tobozok leveleinek pozíciójáig. A Fibonacci-sorozat egymást követő tagjainak aránya 1,618-hoz közelít, ami ráadásul nem más, mint a már ókorban is ismert harmonikus arány, az aranymetszés.

A technikai elemzésben sokféleképpen szokták alkalmazni a Fibonacci-számok összefüggéseit, de a leggyakoribb szerepe talán az "ideális" korrekciós szintek meghatározásában van. Eszerint a módszer szerint egy markáns mélypont és csúcspont szintjét összekötve az elmozdulás 23,6, 38,1 és 61,8 százalékánál találhatók a Fibonacci-féle korrekciós szintek (az aranymetszésből is kiszámíthatók ezek a szintek). A korrekciós szintek sokszor szolgálnak támaszként vagy ellenállásként, jelentős részben éppen azért is, mert kellően sok befektető figyeli meg elemzéseiben ezeket a nevezetes szinteket, így önbeteljesítő jóslatként is működhetnek.

Mik azok a mozgóátlagok?

A mozgóátlagok a technikai elemzés eszköztárának kedvelt elemei. Három fajtáját különböztetjük meg, köztük az egyszerű, az exponenciális és a súlyozott mozgóátlagot. Az egyszerű mozgóátlag számítása a legkönnyebb, hiszen ebben az esetben a rendelkezésre álló kereskedési adatok közül mindig a legutolsókat átlagoljuk. Ennél fogva a mozgóátlag a piaci folyamatokat lesimítva fogja követni, melynek előnye, hogy az éles kiugrásoktól megtisztítja a grafikont, viszont adott esetben a piaci fordulókra csak időben csak késve reagál.

Az egyszerű mozgóátlagok két legelterjedtebb típusa az ötven és kétszáz napos mozgóátlag. Az ötven napos a legutolsó ötven nap, a kétszáz napos pedig a legutolsó 200 nap árfolyamadatainak átlagát mutatja. Ahogy haladunk előre az időben, úgy természetesen a mozgóátlag értéke is folyamatosan változik.

A technikai elemzésben a mozgóátlagok akkor adnak vételi jelzést, ha a rövidebb távú alulról metszi a hosszabb távú mozgóátlagot. Eladási jelzés pedig ebből kiindulva akkor érkezik, ha a rövidebb mozgóátlag felülről metszi a hosszabbat. A szakirodalomban azt a formációt, amikor az ötven napos mozgóátlag alulról metszi a kétszáz naposat, Golden Cross-nak (aranykeresztnek), amikor az ötven napos mozgóátlag felülről metszi a kétszáz naposat Death Cross-nak (halálkeresztnek) nevezzük.