Véleményes növekedés az építőiparban

Vágólapra másolva!
Szeptemberben 9,3 százalékot javított a bázisértéken az építőipar teljesítménye, adja hírül a Központi Statisztikai Hivatal.
Vágólapra másolva!

Mind a nyers, mind a munkanaptényezővel kiigazított adatok szerint pozitív a mutató, ám sajnos a javulás korántsem a teljes szektort érinti. Az előző hónaphoz, augusztushoz mérve 0,9 százalékkal nőtt az építőipar teljesítménye szezonálisan és munkanaphatással kiigazítva. Az év első kilenc hónapjában 8,0 százalékkal haladta meg az építőipar termelése a múlt év azonos időszakához mérten. Augusztusban 14,6 százalékos volt az építőipar éves, illetve 3,7 százalékos a havi növekedése.

A KSH jelentése szerint szeptemberben mindkét építményfőcsoport termelése emelkedett: az épületek építése 8,6, az egyéb építményeké 9,9 százalékkal nőtt tavaly szeptemberhez mérve.

Teljes képet azonban akkor kapunk, ha figyelembe vesszük Tóth Tamás, az Opten céginformációs szolgáltató ügyvezető igazgatója megjegyzését: „Az építőipari cégek jelentős része nem profitált az ágazatot elérő megrendelésekből, mert ezek szinte kizárólag az út- és a stadionépítésekhez kötődnek. Az ágazat többi szegmensében ugyanakkor még nem ért véget a válság.” Az előző negyedévben regisztrált 1338 céggel szemben a harmadik negyedévben 500-zal kevesebbet alapítottak. Ez kevesebb mint harmada a 2008 előtt megszokott, havi 1700-1900 új építőipari vállalkozásnak.

Szintén erőteljes kommentárral illeti a helyzetet Lipcsei Gábor, az Óbuda Group elnöke:

„A termelési volumen és a szerződésállomány egyidejű bővülése bíztató a 2014-es évre nézve az építőipari vállalkozások számára. Kérdéses ugyanakkor, hogy az új, 2014-től elérhető uniós források elegendő fedezetet biztosítanak-e a lassú, de folyamatos növekedésének fenntartásához, és a támogatások lehívása folytatódik-e a jelenlegi ütemben. A fenntartható bővülés másik pillérét a válság előtti időszakhoz hasonlóan a lakóingatlanok és kereskedelmi magánberuházások számának jelentős növekedése jelenthetné, ami a keresleti és finanszírozási oldal problémái miatt rövidtávon vélhetően nem realizálódhat.

Az építőipari ágazat egészét tekintve a szeptember havi termelés értéke 9,3%-kal meghaladja 2012 azonos időszakának adatait, míg 2013 első három negyedéve az előző éves, azonos időszakban mért termelési volumenhez képest közel tíz százalékkal magasabb. Ugyan az előző évhez képest mind az egyéb építmények, mind az épületek építése főcsoport közel azonos növekedést mutat, előbbi a 2010-es, utóbbi pedig a 2011-es szint közelébe került az idei bővüléssel. Az idei év minden havi adata arra utal, hogy az építőiparnak sikerült elmozdulnia az eddigi, 2012-es mélypontról, ugyanakkor a 2013-as év nem hozott ugrásszerű növekedést.

Szeptember végén a szerződésállomány volumene 37,6%-kal meghaladja az egy évvel korábbit, így közel kétszerese az eddigi legalacsonyabb értéket mutató, 2011 végi volumennek. A harmadik negyedévben kötött új szerződések volumene folyó áron közel 50%-kal meghaladja a tavalyi bázist, amely azonban továbbra is a felgyorsult ütemben lehívásra kerülő uniós forrásokból finanszírozott infrastruktúrafejlesztésnek és kisebb részben állami magasépítési valamint ipari magánberuházásoknak köszönhető.”