Eldőlhet az euró sorsa

Vágólapra másolva!
Hosszú időre meghatározhatják az euró sorsát az elkövetkező pár nap eseményei, legalábbis ami az euró-dollár árfolyamot illeti. Hosszabb távon markáns eurógyengülés jöhet, de az EKB közelgő bejelentése, és az azzal kapcsolatos várakozások rövid távon komoly hullámzást is hozhatnak a piacon
Vágólapra másolva!

Rég volt ennyire izgalmas az euró

Az előttünk álló napok különösen izgalmasan alakulhatnak az euró számára, hiszen június 5-én rukkolhat elő az Európai Központi Bank a pár hete már lebegtetett újabb élénkítő lépéseivel. A bejelentés az EURUSD árfolyamra jó eséllyel nagy hatást gyakorolhat, ahogy már az előző EKB ülés is megmozgatta a piacot.

EURUSD napi grafikon Forrás: AmiBroker, Investor.hu

Mario Draghi többször jelezte, hogy az euró "túlságosan erős”, ami legfőképpen nyomás alatt tartja a kívántnál alacsonyabb inflációt is. Erre már látványosan megindult az euró gyengülése a dollárral szemben, és mivel az EKB elszántnak tűnik, az amerikai fejlemények pedig inkább a dollár erősödése felé mutatnak, a hosszabb távú trend az EURUSD árfolyam csökkenése lehet.

A legnagyobb kérdés, hogy az EKB jövő csütörtökön vajon kielégíti-e a felfokozott piaci várakozásokat. Ugyan a legtöbb elemző elveti egy európai QE program lehetőségét, de fennáll a veszélye, hogy a piac "túlvárja” a bejelentést, és emiatt átmeneti csalódottság lehet úrrá a piacon, ami akár gyors euróerősödést is kiválthat. Ugyanígy persze rásegíthet egy lapáttal az EKB az euró gyengülésére is.

Letöri? Nem töri?

A napi grafikonon az EURUSD a 200 napos mozgóátlag környékén billeg, és ma úgy tűnik, sikerül is letörnie. Az MACD indikátor lényeges újdonsággal nem szolgál, de csökkenő trendben mozog. Az RSI indikátor viszont közelíti a túladott zónát. Hasonlóan mélyen az RSI több mint egy éve járt, de ennél kevésbé alacsony szintek is lokális mélypontokat jelöltek ki az árfolyamban. Ez a kisebb pozitív korrekció esélyét erősíti az előttünk álló napokban (talán épp a bejelentés környékén).

EURUSD napi grafikon Forrás: AmiBroker, Investor.hu

Hosszabb távra tekintve viszont szembeötlő az a hatalmas ék alakzat, amiből letört az árfolyam az elmúlt napokban. A nagyjából két év alatt kialakult formáció valóban az árfolyam trendszerű esését vetíti előre (az MACD eladási jelzése is támogatja ezt), és ez alapján egyáltalán nem elképzelhetetlen, hogy bőven 1,3 alatti szintekről is beszélhetünk belátható időn belül. Az időtáv miatt erre legalábbis több hónapos időtávon kerülhet sor (ha egyáltalán bekövetkezik).

EURUSD heti grafikon Forrás: AmiBroker, Investor.hu

A kulcs az időtáv

Az euró-dollárról alkotott képünk tehát kettős: a hosszabb távú trend erőteljesen az árfolyam esése felé mutat, de rövid távon turbulenciák jöhetnek (különösen a jövő heti bejelentés körül), és nem zárható ki az átmeneti felpattanás sem. A 200 napos mozgóátlag letörése ezzel együtt tartósabb esés előtt is megnyithatná az utat, amire hosszabb távú pozíciót is alapozhatunk. A vízválasztót a 200 napos mozgóátlag jelenti, ha ezt valóban letöri az árfolyam, short pozíció esetén a stop-loss szintet ehhez igazíthatjuk.

Bár semmi garancia rá, hogy az EURUSD emelkedéssel reagál majd, rövid távú pozíciót akár alapozhatunk rá, ha a most tesztelt támaszok mégis kitartanának, és felfelé indulna el az árfolyam. Ez esetben szűk stop-szinttel, szigorú kockázatkezeléssel akár az emelkedő trend visszatesztelésére is spekulálhatunk, de ezt majd csak az aktuális technikai kép döntheti el.

Mik azok a mozgóátlagok?
A mozgóátlagok a technikai elemzés eszköztárának kedvelt elemei. Három fajtáját különböztetjük meg, köztük az egyszerű, az exponenciális és a súlyozott mozgóátlagot. Az egyszerű mozgóátlag számítása a legkönnyebb, hiszen ebben az esetben a rendelkezésre álló kereskedési adatok közül mindig a legutolsókat átlagoljuk. Ennél fogva a mozgóátlag a piaci folyamatokat lesimítva fogja követni, melynek előnye, hogy az éles kiugrásoktól megtisztítja a grafikont, viszont adott esetben a piaci fordulókra csak időben csak késve reagál.
Az egyszerű mozgóátlagok két legelterjedtebb típusa az ötven és kétszáz napos mozgóátlag. Az ötven napos a legutolsó ötven nap, a kétszáz napos pedig a legutolsó 200 nap árfolyamadatainak átlagát mutatja. Ahogy haladunk előre az időben, úgy természetesen a mozgóátlag értéke is folyamatosan változik.
A technikai elemzésben a mozgóátlagok akkor adnak vételi jelzést, ha a rövidebb távú alulról metszi a hosszabb távú mozgóátlagot. Eladási jelzés pedig ebből kiindulva akkor érkezik, ha a rövidebb mozgóátlag felülről metszi a hosszabbat. A szakirodalomban azt a formációt, amikor az ötven napos mozgóátlag alulról metszi a kétszáz naposat, Golden Cross-nak (aranykeresztnek), amikor az ötven napos mozgóátlag felülről metszi a kétszáz naposat Death Cross-nak (halálkeresztnek) nevezzük.
Mi az az MACD?
Az angol Moving Average Convergence Divergence szó kezdőbetűből áll az MACD. Az indikátor a leggyakoribb trendkövető indikátor. Két különböző időtávú mozgóátlagból áll az MACD. Vételi jelzést akkor kapunk, ha a gyorsabb mozgóátlag alulról metszi a lassabbat. Eladási szignált pedig akkor, ha a gyorsabb mozgóátlag beesik a lassabb alá. A grafikonon egy középvonal is látható, ami alatt a vételi jelzés markánsabb, felette pedig az eladási.
Mi az RSI?
Az RSI az angol Relative Strenght Index rövidítése, mely az adott instrumentum relatív erejét mutatja. Az indikátor értéke 0 és 100 között ingadozik. Az RSI kiszámolásának módja: 100-(100/(1+E/CS)), ahol az E azoknak a záróáraknak az átlaga, melyek az előző "n" napon emelkedtek, míg a CS azoknak a záróáraknak az összege, amelyek az előző "n" napon csökkentek.
Túladott egy instrumentum akkor, ha 30 alatti az RSI értéke, és túlvett, ha 70 fölött mozog. Vételi vagy eladási jelzést akkor kapunk, ha a túladott vagy a túlvett zónából kilép az indikátor.
Az RSI indikátor esetében gyakran vizsgálják a technikai elemzők, hogy az árfolyammal együtt mozog-e, vagy más utakon jár. Ha az árfolyam új lokális csúcsot ér el, de az indikátor a korábbi lokális csúcstól alacsonyabb szinten ér el csúcsot, akkor divergenciáról beszélünk, ami sokszor trendfordító szokott lenni.