Vágólapra másolva!
A két nagy üdítőital-gyártó cég, a Monster és a Pepsico árfolyamai az elmúlt hetek mozgásai után fontos szintekhez érkeztek. Amennyiben kitart a lendület, és a jövőben további megerősítéseket kapunk, akkor mindkét cég esetében folytatódhat az erősödés
Vágólapra másolva!

Monster Beverage Corporation: Feléledhet a szörnyeteg

A Monster árfolyama az év eleje óta egy emelkedő csatornában halad. Az utóbbi napok gyengélkedése után a papír jelenleg a csatorna alsó széle, és az 50 napos mozgóátlag által alkotott támasz zónáról készülhet egy újabb felpattanásra.

Amennyiben a közeljövőben ez sikerülne az árfolyamnak, akkor akár a 75 dolláros szintet is megcélozhatja. Ennek az árnak az elérését a 71 dolláros, illetve a 73 dolláros ellenállások nehezíthetik meg, bár ezeket nem tartjuk legyőzhetetlen szinteknek.

Az MACD jelenleg eladási jelzést mutat, de ez hamarosan változhat. Az indikátor lehetséges vételi jelzése további megerősítést adhat az árfolyam erősödésére.

Konzervatív szemmel nézve az árfolyam első körben a 73 dollárt veheti célba, miközben a veszteségvágást az emelkedő csatorna alsó széle, és az 50 napos mozgóátlag alatt élesíthetjük be. Már a 73 dolláros célszinttel is kedvező 2:1-es hozam/kockázat adódik, de ne felejtsük el, hogy az árfolyam akár az emelkedő csatorna felső szélig is elszaladhat, ami hozzávetőlegesen a 75 dolláros szintnek felelne meg.

Monster napi grafikon Forrás: AmiBroker, Investor.hu

A heti grafikon is kedvező képet mutat. A 2010 október óta tartó emelkedés, tavaly októbertől kezdve felgyorsult. Amennyiben a meredekebb emelkedő trendvonal nem esik el, akkor az árfolyam a 75 dolláros, illetve a 80 dolláros szinteken ütközhetne akadályokba. A rövidebb távú emelkedő trendvonalat az 50 hetes mozgóátlag is erősíti.

Az indikátorok támogatják az árfolyam további erősödését, mivel az MACD hamarosan egy vételi jelzést mutathat, illetve az RSI 2012 október óta egy emelkedő trendben mozog.

Monster heti grafikon Forrás: AmiBroker, Investor.hu

Pepsico Inc.: Történelmi csúcsokon

A Pepsi árfolyama 2013 április óta a 79 dolláros, és a 87 dolláros sávszélek között mozgott, amiből idén júniusban egy emelkedő trendvonalon haladva sikerült kitörnie. A kitörést követően egy sikeres visszatesztet is láthattunk.

Az alakzatból számolható célszintet a 94 dolláros árra húzhatjuk, abban az esetben, ha az árfolyam tovább tudja folytatnia a menetelését a február óta életben lévő emelkedő trendvonalon. Ha rápillantunk az indikátorokra, ott sem láthatjuk akadályát az újabb történelmi csúcsok kialakulásában.

Az MACD jelenleg vételi jelzést mutat, illetve az RSI előtt is van még tér, mielőtt elérné a túlvett zónát. A májusban kialakult aranykereszt szintén segítheti a papír erősödését.

PepsiCo napi grafikon Forrás: AmiBroker, Investor.hu

Mik azok a mozgóátlagok?
A mozgóátlagok a technikai elemzés eszköztárának kedvelt elemei. Három fajtáját különböztetjük meg, köztük az egyszerű, az exponenciális és a súlyozott mozgóátlagot. Az egyszerű mozgóátlag számítása a legkönnyebb, hiszen ebben az esetben a rendelkezésre álló kereskedési adatok közül mindig a legutolsókat átlagoljuk. Ennél fogva a mozgóátlag a piaci folyamatokat lesimítva fogja követni, melynek előnye, hogy az éles kiugrásoktól megtisztítja a grafikont, viszont adott esetben a piaci fordulókra csak időben csak késve reagál.
Az egyszerű mozgóátlagok két legelterjedtebb típusa az ötven és kétszáz napos mozgóátlag. Az ötven napos a legutolsó ötven nap, a kétszáz napos pedig a legutolsó 200 nap árfolyamadatainak átlagát mutatja. Ahogy haladunk előre az időben, úgy természetesen a mozgóátlag értéke is folyamatosan változik.
A technikai elemzésben a mozgóátlagok akkor adnak vételi jelzést, ha a rövidebb távú alulról metszi a hosszabb távú mozgóátlagot. Eladási jelzés pedig ebből kiindulva akkor érkezik, ha a rövidebb mozgóátlag felülről metszi a hosszabbat. A szakirodalomban azt a formációt, amikor az ötven napos mozgóátlag alulról metszi a kétszáz naposat, Golden Cross-nak (aranykeresztnek), amikor az ötven napos mozgóátlag felülről metszi a kétszáz naposat Death Cross-nak (halálkeresztnek) nevezzük.
Mi az az MACD?
Az angol Moving Average Convergence Divergence szó kezdőbetűből áll az MACD. Az indikátor a leggyakoribb trendkövető indikátor. Két különböző időtávú mozgóátlagból áll az MACD. Vételi jelzést akkor kapunk, ha a gyorsabb mozgóátlag alulról metszi a lassabbat. Eladási szignált pedig akkor, ha a gyorsabb mozgóátlag beesik a lassabb alá. A grafikonon egy középvonal is látható, ami alatt a vételi jelzés markánsabb, felette pedig az eladási.
Mi az RSI?
Az RSI az angol Relative Strenght Index rövidítése, mely az adott instrumentum relatív erejét mutatja. Az indikátor értéke 0 és 100 között ingadozik. Az RSI kiszámolásának módja: 100-(100/(1+E/CS)), ahol az E azoknak a záróáraknak az átlaga, melyek az előző "n" napon emelkedtek, míg a CS azoknak a záróáraknak az összege, amelyek az előző "n" napon csökkentek.
Túladott egy instrumentum akkor, ha 30 alatti az RSI értéke, és túlvett, ha 70 fölött mozog. Vételi vagy eladási jelzést akkor kapunk, ha a túladott vagy a túlvett zónából kilép az indikátor.
Az RSI indikátor esetében gyakran vizsgálják a technikai elemzők, hogy az árfolyammal együtt mozog-e, vagy más utakon jár. Ha az árfolyam új lokális csúcsot ér el, de az indikátor a korábbi lokális csúcstól alacsonyabb szinten ér el csúcsot, akkor divergenciáról beszélünk, ami sokszor trendfordító szokott lenni.