Pert nyert egy trafikos a magyar állam ellen

administration ALSACE ARCHITECT ARCHITECTURE Bas Rhin BUILDING contemporary COURTYARD East France EUROPE France modern POLITICS PUBLIC BUILDING Richard Rogers Strasbourg HORIZONTAL France, Bas Rhin, Strasbourg, European Institution District or European Qu
France, Bas Rhin, Strasbourg, European Institution District or European Quarter, Palais des Droits de l'Homme (European Court for Human Rights) or ECHR and Strasbourg Court, architect Richard Rogers
Vágólapra másolva!
Első fokon kártérítésre kötelezte a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága a magyar államot. A soproni Vékony László annak megítélését kérte, hogy jogszerűen fosztotta-e meg őt a magyar állam dohánykereskedelmi engedélyétől a dohánytermékek kiskereskedelmének átalakítása során.
Vágólapra másolva!

A mai első fokú ítéletben a bíróság elutasította a magyar állam álláspontját és kimondta, hogy az megsértette a magántulajdont illető védelmét. Az államnak ezért 15 ezer euró (4 millió 700 ezer forint) kártérítést kell fizetnie a boltját vesztett trafikosnak és a perköltséget is ki kell fizetnie. Az ítélet nem jogerős.

Be kellett zárni a boltot

Vékony László az Origónak telefonon elmondta, hogy azért perelt, mert felháborítónak tartotta, hogy nem nyert a trafikpályázaton.

Az Emberi Jogok Európai Bírósága Strasbourgban Forrás: hemis.fr/Colin Matthieu

„A bolt 25 éve a családomhoz tartozott, az édesanyámtól vettem át, ezt vették el tőlünk” – fogalmazott a férfi.

A vegyeskereskedés bevételének harmadát a dohány eladása adta, anélkül nem nyereséges a családi kisbolt, így lehetetlen helyzetbe hozta a kormány döntése. Végül be is kellett zárniuk a 25 éve a családhoz tartozó üzletet. A dolog iróniája, hogy az új trafik pontosan a bolttal szemben nyílt meg.

Fizetni fog a kormány

A döntésre sajtótájékoztatón reagált Varga Mihály. A nemzetgazdsági miniszter elmondta, a trafikrendszer átalakításával kapcsolatban hozott strasbourgi bírósági döntést a magyar kormány, ahogy eddig is, kötelezőnek ismeri el magára nézve. A szükséges kártérítéseket ki fogják fizetni - tette hozzá.

Hiányzott az üzleti terv

Az ítélet ismertetése szerint Vékony László 2013. február 4-én adta be pályázatát a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt.-nek, majd az új szabályok szerint február 20-án módosította azt. A kormány álláspontja szerint azonban a jelentkezés túl rövid volt és nem tartalmazott elég részletet, például az üzleti tervet, ami feltétele volt a pályázatnak. Vékony László jogi képviselője szerint azonban a kiírásban ez nem szerepelt. A boltos két hónap múlva, indoklás nélkül kapta meg az értesítést, hogy nem nyert.

Jogszabályt nem kell módosítani

A döntés nem kötelezi a magyar jogalkotót a jogsértés megszüntetésére vagy jogszabálymódosításra, ám ha az ítélet jogerőssé válik, akkor ki kell fizetniük a kártérítést.

A bírák az Emberi Jogok Európai Egyezménye alapján ítélkeznek, amely első jegyzőkönyvének első cikke védi a magántulajdont, kimondva, hogy mindenkinek joga van ahhoz, hogy javait tiszteletben tartsák, tulajdonától senkit sem lehet megfosztani, kivéve, ha ez közérdekből és a törvényben meghatározott feltételek, valamint a nemzetközi jog általános elvei szerint történik.

Törvényjavaslat a Párbeszéd Magyarországtól

Szabó Tímea, a PM társelnöke és Szilágyi Péter külügyi szakszóvivő törvényjavaslatot nyújt be a parlamentnek azért, hogy a trafiktörvény összes károsultja azonnali kártérítést kapjon. A képviselők szerint a több ezer károsultnak fejenként - a strasbourgi bíróság által kiszabott - 15 ezer euró kártérítést kell adni.