Szijjártó uniós pénzből hozná ide az orosz gázt

Szijjártó Péter Budapest, 2014. december 30.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter interjút ad a Magyar Távirati Iroda újságírójának dolgozószobájában 2014. december 11-én.
MTI Fotó: Mohai Balázs
Amerikával a politikai kapcsolatokban vannak nyitott kérdések, egyébként jó a kapcsolat, mondta a miniszter.
Vágólapra másolva!
Ha az oroszok valóban elviszik Törökországba a Déli Áramlatba szánt gázt, és valóban megépül az elosztóközpont a görög-török határon, akkor a Közép-európai országoknak szükségük lesz az unió forrásaira, mert önerőből nem tudják végrehajtani azokat a fejlesztések, amik a gáz továbbszállításához kellenek.
Vágólapra másolva!

Sok fejlesztés kell még ahhoz, hogy az orosz gáz Törökországon keresztül eljuthasson Közép-Európába, és ezekhez a projektekhez az EU pénzügyi támogatására van szükségük az érintett országoknak, mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az M1 Az este című műsorában.

Együttműködés kell

A közép-európai országoknak egyelőre meg kell várniuk, hogy Oroszország és Törökország megállapodjon a gázszállításról, arról, hogy a Déli Áramlatba szánt gáz valóban Törökországba kerül-e, felépül-e a görög határ közelében tervezett regionális elosztó központ, mondta Szijjártó Péter. Onnantól kezdve a görög-macedón-szerb-magyar együttműködés kérdése, hogy eljut-e Magyarországra, illetve Közép-Európába a gáz.

Saját erőből nem megy

Ehhez azonban sok technológiai és infrastrukturális fejlesztés kell még, amelyek megvalósítása az érintett, az útvonal mentén elhelyezkedő országoknak nem megy saját erőből, önmagukban nem képesek finanszírozni ezeket, mindenképpen az EU pénzügyi támogatására van szükség, véli a külügyminiszter. Úgy látja, Közép-Európa energiabiztonsága nemcsak közép-európai, hanem európai kérdés is.

Amerikával a politikai kapcsolatokban vannak nyitott kérdések, egyébként jó a kapcsolat, mondta a miniszter. Forrás: MTI/Mohai Balázs

Tárgyalásos úton

Az ukrajnai helyzetről Szijjártó Péter azt mondta, hogy Magyarországnak az az érdeke, hogy mielőbb megoldódjon a fegyveres konfliktus, méghozzá tárgyalásos úton, a minszki megállapodás tiszteletben tartásával. Az uniós tagállamok külügyminiszterei január 29-én, csütörtökön tanácskoznak az ukrajnai fejleményekről, és "természetesen egyeztetni fogunk még a Külügyek Tanácsa előtt a német partnereinkkel", hogy "az európai uniós álláspont egységessége - ami eddig az egyik legfontosabb erőforrásunk volt -, az semmiképpen se sérüljön" - mondta a miniszter.