Hamarosan megszerezheti magának a Fővárosi Gázművek Zrt. a hazai lakossági földgázfogyasztók millióit. A Magyarországon működő nemzetközi energetikai cégek ugyanis távozhatnak a hazai kisfogyasztói gázpiacról, és helyükbe az állami gázvállalat léphet. A fogyasztókkal együtt azonban a Főgázhoz kerülne a lakossági földgázszektorban keletkező évi több tízmilliárd forint veszteség is. A kormány viszont később nyereségessé teheti az államosított üzletágat.
A francia GDF Suez után hamarosan a német E.On és a Tiszántúli Gázszolgáltatót birtokló olasz Eni konszern is visszaadhatja a magyar háztartások földgázzal való kiszolgálásához szükséges egyetemes szolgáltatási engedélyét. Ha ez megtörténik, a szolgáltató nélkül maradt ügyfelek valószínűleg a már a nemzeti közműszolgáltatóhoz tartozó Főgázt lesznek kénytelenek választani – írja a mno.hu.

Emelkedhet a gáz ára?
A Főgáznál jelentkező hiányt később adóforintokból kellene pótolni, ami az Európai Unió szabályai szerint tiltott állami támogatásnak minősülne. Abban az esetben pedig, ha a Főgáz engedélyt kapna a kormánytól a gázárak emelésére a veszteségei lefaragásához, a lakosság a jelenleginél többet fizetne a gázért. Adófizetőként vagy fogyasztóként, de a családoknak előbb-utóbb meg kell fizetniük a földgáz valós árát – állítják a szakértők.
Ki kell szorítani a nemzetközi cégeket
Felsmann Balázs, a Budapesti Corvinus Egyetem Stratégiai és Nemzetközi Menedzsment Kutatóközpontjának vezetője azt mondta, hogy szerinte a kormány célja jelenleg valóban a hazai lakossági gázpiacon tevékenykedő nemzetközi cégek kiszorítása és az ügyfelek átcsoportosítása a nemzeti közműszolgáltatóhoz.