Bojkottálták a Takarékszövetkezeti Szövetség közgyűlését

Vágólapra másolva!
Az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség közgyűlést tartott csütörtökön, ezt azonban először határozatképtelenség miatt el kellett halasztani, mivel tagságának kétharmada távolmaradással "tüntetett" az elnökség által beterjesztett javaslatok ellen.
Vágólapra másolva!

Németh Kornél, a Takarékbank elnöki kabinetjének vezetője közölte: a szövetség 42 tagja kifogásolta az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség (OTSZ) pazarló gazdálkodását, jövő évi költségvetését, valamint a tagdíjak tervezett ötven-, illetve százszorosára emelését, továbbá a szabályzatok szerintük indokolatlan és diszkriminatív módosításait. Ez utóbbi két napirendi pontot végül nem tárgyalhatta a még csütörtökre ismét összehívott közgyűlés. A közgyűlésen az OTSZ 101 tagjából 35 jelent meg.

Nem volt valós érdekképviselet

Az OTSZ közgyűlésén a Takarékbank képviselője 42 tagszervezet nevében olvasott fel közös állásfoglalást, amelyben többek között elutasították a szövetség elnökségének a tavalyi tevékenységről és gazdálkodásról szóló beszámolóját. Szerintük a beszámoló "hamis képet fest a szövetség, illetve vezetőségének ténykedéséről", mert a benne megfogalmazottaktól eltérően az OTSZ nem látta el az alapszabályában foglalt feladatait, nem végzett valós érdekképviseletet.

A tagok kétharmada bojkottálta a közgyűlést Fotó: Mudra László - Origo

300 milliót költöttek

Úgy fogalmaztak, hogy az OTSZ vezetése az érdekképviselet helyett mindenféle módon gátolni próbálta az integráció megtisztulását, megújulását, a takarékszövetkezetek hosszú távú biztonságát szavatoló garanciaközösség létrejöttét. A közös állásfoglalást megfogalmazó tagok érthetetlennek tartják, hogy az OTSZ tavaly érdemi tevékenység híján mire költött el háromszázmillió forintot.

Felélik a vagyont

Úgy vélik, hogy az OTSZ tevékenysége során alkalmazott működési modell - a drasztikusan csökkenő bevételek arányaihoz képest magas kiadások - már rövid távon is a tagság vagyonának teljes feléléséhez vezet. A 42 tagszervezet nem fogadta el a szövetség 2015. évi költségvetési tervét sem, mert szerintük az nem megfelelően alátámasztott, az OTSZ szerintük pazarló működése pedig nem a tagok érdekeit képviseli.

Ügyfél a Takarékbank ideiglenes székházában, a budapesti Margit Házban, a II. kerületi Tölgyfa utcában Forrás: MTI/Máthé Zoltán

Százszoros tagdíj

A Takarékbank képviselője felszólalásában kiemelte: az általa képviselt tagok az OTSZ tevékenysége és 2015-ös költségvetése alapján megmagyarázhatatlanak tartják, hogy az elnökség ötven-, illetve százszorosára akarja emelni a szövetség tagdíját. Ezzel szerintük a szövetség 2015-ben is a tagokkal fizettetné ki a "pazarló gazdálkodásából eredő veszteségeit", annak ellenére, hogy a tagság egy évvel korábban az OTSZ érdemi tevékenységének hiányára hivatkozva a tagdíjak drasztikus csökkentése mellett döntött.

Saját emberek

A tagok kifogásolták, hogy az OTSZ elnöksége a szervezeti és működési szabályzat módosításával "diszkriminatív módon ki akarja zárni a Takarékbankot" és a bank munkavállalóit az OTSZ döntéshozó testületeiből, illetve az alapszabály módosításával az elnökség saját embereivel kívánja feltölteni a szövetség testületeit és tagságát.

A mostani vezetés ellen

A Takarékbank végül hangsúlyozta: nem az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség, hanem az OTSZ jelenlegi vezetésének tevékenysége ellen lép fel, és nemcsak saját nevében szól, hanem képviseli azt a 41, az OTSZ vezetésével elégedetlen szövetkezeti hitelintézet, tag, véleményét is, akik távolmaradásukkal jelezték, nem kívánnak asszisztálni az OTSZ jelenlegi vezetésének tevékenységéhez.