Varga Mihály szeretné, ha az EU kivételezne Magyarországgal

Varga Mihály
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter előadást tart az 53. Közgazdász-vándorgyűlés záró plenáris ülésén a Miskolci Egyetemen 2015. szeptember 5-én.
Vágólapra másolva!
Magyarország több más uniós tagállammal együtt azt szeretné, hogy Brüsszel a költségvetési hiány számításánál ne vegye figyelembe a bevándorlással kapcsolatos kiadásokat, mert azok rendkívüli kiadások. A Bizottság még vizsgálja, hogy milyen hatásai lennének, ha ebbe belemenne.
Vágólapra másolva!

Az Európai Unió a költségvetési hiány számítása során ne vegye figyelembe a migrációval kapcsolatos kiadásokat, mivel azok rendkívüli és egyszeri tételeknek tekintendők - szorgalmazta felszólalásában Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter az Európai Unió gazdasági és pénzügyminisztereit tömörítő Ecofin ülésén október 6-án, kedden, Luxembourgban.

A Bizottság vizsgálja

A szaktárca közleménye szerint a pénzügyminiszterek több tagállam - köztük Magyarország - kérésére megvitatták, hogyan lehetne a menekültválsággal kapcsolatban felmerülő többletkiadásokat kivételes jellegükre tekintettel méltányosan kezelni a költségvetési szabályrendszer tiszteletben tartása mellett.

Varga Mihály nem akarja, hogy a bevándorlókkal kapcsolatos kiadások beleszámítsanak a hiányba MTI Fotó: Vajda János

A Bizottság Varga Mihály, valamint osztrák, olasz és görög kollégájának a helyzet kezelésére irányuló felszólalására reagálva a tanácskozáson jelezte, hogy

vizsgálja a kezdeményező tagállamok felvetésének rövid- és hosszú távú hatásait.

Baj volt az eurósítással

Osztrák kezdeményezésre felmerültek a Horvátországban folyósított svájci frank alapú hitelek euróra történő átváltásával kapcsolatos aggályok is. Az Európai Bizottság illetékesei vizsgálják a kérdést, azt azonban már megállapították, hogy

a horvát kormány eljárása ellentétes az uniós ajánlásokkal,

így egy esetleges pilot-eljárás lehetősége is felmerült a tanácskozáson.

Összehangolnák a gazdaságpolitikát

A miniszterek áttekintették továbbá a tagállami gazdaságpolitikák összehangolásának keretét képező 2015. évi európai szemeszter tapasztalatait, üdvözölték a Tőkepiaci Unióra vonatkozó cselekvési tervet (mely fontos szerepet játszhat többek között a kis- és közepes vállalkozások európai finanszírozásában, a beruházások fellendítésében), valamint kialakították az október 9-11. között Limában sorra kerülő IMF-Világbank éves közgyűlésre a közös EU-álláspont elemeit is - írja közleményében a szaktárca.