Nem ismer tabukat az EKB

The European Central Bank's new chief Ma HORIZONTAL The European Central Bank's new chief Mario Draghi gestures during his first press conference at the ECB in Frankfurt/M., western Germany, on November 3, 2011. The European Central Bank's decision to cut
The European Central Bank's new chief Mario Draghi gestures during his first press conference at the ECB in Frankfurt/M., western Germany, on November 3, 2011. The European Central Bank's decision to cut its key interest rates in a surprise move was "unanimous", the 64-year-old Italian said. Draghi's first few days as ECB president have certainly been a baptism of fire. The 17-nation eurozone is back in deep crisis following the shock call by Greece for a national referendum on a debt rescue reached with huge difficulty only last week. Draghi took over at the helm of the ECB from Jean-Claude Trichet. AFP PHOTO / DANIEL ROLAND (Photo credit should read DANIEL ROLAND/AFP/Getty Images)
Vágólapra másolva!
Az Európai Központi Bank számára nincs tabu, kész minden szükséges eszközt bevetni, hogy felpörgesse az inflációt az euróövezetben - jelentette ki Peter Praet, az euróövezeti jegybank főközgazdásza az AFP francia hírügynökségnek adott nyilatkozatában, néhány nappal a további monetáris lazítást kilátásba helyező ígéretek elhangzása után.
Vágólapra másolva!

Mario Draghi, az EKB elnöke a kormányzótanács múlt heti tanácskozása után közölte, hogy a növekedési és inflációs előrejelzést aktualizáló decemberi ülésen vizsgálják majd felül a monetáris politikát. Ismét kijelentette, hogy szükség esetén a kormányzótanács

bármilyen eszközt alkalmazhat az euróövezeti gazdaság fellendítésének és az infláció növelésének érdekében, beleértve a kamatok csökkentését is.

Az Európai Központi Bank 2012 óta folyamatosan tolja ki azt az időtávot, amelyen belül elérhetőnek tartja az infláció kívánatosnak tartott, 2 százalék körüli szintjét. Peter Praet elismerte: most is reális az a veszély, hogy az inflációs célszám elérése ismét késedelmet szenved.

Mindent be kell vetni

"Elemezni fogjuk mindezt decemberben, különösképpen az új gazdasági előrejelzés fényében. A kormányzótanács erős üzenetet küldött (...) (Mario Draghi) elnök utasította a szakértőket, hogy a legmélyrehatóbban vizsgáljanak át újra minden rendelkezésre álló eszközt" - mondta a belga közgazdász.

Praet szerint a deflációnak kicsi a kockázata, viszont

reális annak a veszélye, hogy az euróövezet a túl gyenge infláció és növekedés által jellemezhető helyzetbe csúszik.

Ezt megakadályozandó szükség van arra, hogy a kormányzatok is cselekedjenek, mély strukturális reformokat végrehajtva.

Az EKB minden pénzt bevet a gazdaságélénkítésre Forrás: http://greece.greekreporter.com/files/500-euro.jpg

Így küzd a jegybank

Az EKB több eszközt is bevetett a gyengélkedő euróövezeti gazdaság fellendítésére. A kormányzótanács tavaly szeptemberben 10 bázisponttal 0,05 százalékra - rekord alacsony szintre - csökkentette az eurorendszer irányadó refinanszírozási műveleteinek kamatlábát, míg az aktív oldali rendelkezésre állás kamatlábát 10 bázisponttal 0,30 százalékra, a betéti rendelkezésre állás kamatát pedig szintén 10 bázisponttal mínusz 0,20 százalékra vitte le. A kamatlábak azóta nem változtak.

Ugyancsak tavaly szeptemberben indította el az EKB a célzott hosszú távú refinanszírozási programot, azaz a bankoknak négy évre szinte ingyenpénzt biztosító kölcsönöket nyújt a reálgazdaság növekedésének támogatása és a deflációs veszély elhárítása végett.

Idén márciusban pedig jött masszív mennyiségi enyhítés: a legalább 2016 szeptemberéig tartó, havi 60 milliárd eurós, összességében 1100 milliárd eurós program keretében elsősorban 2-30 év lejáratú befektetési minősítésű államkötvényeket, továbbá az EU intézményei és magánvállalatok által kibocsátott papírokat vásárolnak euróövezeti központi bankok az EKB megbízásából. A program elindításakor jelezték, hogy az folytatódik, ha jövő év szeptemberéig sem éri el az infláció mértéke az EKB 2 százalékos célszámát.

Az infláció elleni küzdelem eszközeként már nyíltan beszélnek a betéti rendelkezésre állás kamatának további csökkentéséről, amely valószínűleg berzenkedést váltana ki a bankszektorból. Praet jelezte, hogy a döntés előtt tanulmányozni fogják az EKB saját tapasztalatait, csakúgy mint más országokét, így a negatív kamatokat bevezető Svájcét és Svédországét.