Nyilvánvaló, hogy az Egyesült Királyság kiválásával az Unió belső intézményrendszere és a már kialakult belső hatalmi egyensúlyok, dinamikák teljesen átalakulhatnak, hangsúlyozta budapesti előadásán David Criekemans prodesszor. Az Antwerpeni Egyetem professzora és a Genfi Geopolitikai Kutatóintézet oktatója és kutatója a Corvinus Egyetemen tartott előadásában kiemelte:
Németország erősebb, dominánsabb helyzetbe kerülhet az EU többi tagállamával szemben, mind a szavazati fölényt, mind a költségvetést tekintve.
A brexit politikai krízis, ugyanakkor előrelépési lehetőséget is jelenthet az Egyesült Királyság és az Európai Unió számára – mondta a professzor.
Mint fogalmazott, az ország kiválásával
megnyílhat az út Unió előtt, hogy szorosabbra fűzze a védelmi politikáját és együttműködését, amelyet a szigetország – mint az egyik legfontosabb NATO-tag – mindig is ellenzett.
Criekemans szerint a brexitnek legalább három lehetséges kimenetele elképzelhető az EU-ra nézve.
Theresa May brit miniszterelnök ígérete szerint 2017 márciusáig nyújtják be a hivatalos értesítést az unióból való kiválásról és életbe léptetik az 50-es cikkelyt.
A professzor szerint a kilépési tárgyalásokkal kapcsolatban egyelőre annyit vehetünk biztosra, hogy a brexit
rengeteg politikai erőforrást fog felemészteni az EU-ban
és a kilépési tárgyalások végéig jelentős mértékű bizonytalansággal kell számolni. A kilépési tárgyalások menetét azonban
nagyban befolyásolhatják a közelgő olasz, francia és német parlamenti választások.
Emlékeztetett arra, hogy London már most is érzi az első következményeket, mivel
a font 30 éves minimumon van, az ország elvesztette AAA besorolását, a brit jegybanknak pedig 2009 óta először alapkamatot kellett csökkentenie,
a londoni pénzügyi központot érintő következmények pedig még beláthatatlanok.
David Criekemans, aki az MNB alapítványainak meghívására tartott előadást, összefoglalójában azt hangsúlyozta, hogy az EU-nak le kell vonnia a következtetéseket és a pozsonyi csúcstalálkozó után kiadott uniós közlemény szerint kell eljárnia.
Eszerint Nagy-Britannia továbbra is az EU nagyon szoros partnere marad, az uniónak azonban válaszolnia kell a társadalmi kihívásokra, és
javítania kell az uniós állampolgárokkal való kommunikációt.