Későbbre tolódhat az adócsökkentés

Vágólapra másolva!
Minden pénzügyi döntést a 2020-ra időzített uniós gazdasági rezsimváltás határoz meg Orbánék terveiben - értesült a Figyelő. Magától értetődő korszakhatár lenne a 2018-as választás, ám olyan átalakulások előtt áll Európa, amelyek miatt célszerű az évtized legvégére időzíteni a fontos döntéseket.  
Vágólapra másolva!

Miközben Orbán Viktor miniszterelnök korábbi nyilatkozataiban 2018-at jelölte ki a nullszaldós költségvetés, valamint az egyszámjegyű, egykulcsos szja elérésének idejeként, a Figyelő tudomása szerint a kormányzaton belül, háttérbeszélgetésekben egyre többször jön szóba, hogy

2020-at kellene kijelölni új céldátumként.

Az addig előttünk álló négy éves periódus lett tehát a pénzügyi mozgástér újragondolásának intervalluma.

Úgy hallani, hogy a József nádor téren nem is állnak ki teljes mellszélességgel a költségvetési deficit túlzottan gyors csökkentése mellett, a kormányzati háttérbeszélgetéseken legalábbis a lap tudomása szerint ezt az álláspontot képviselte a Nemzetgazdasági Minisztérium. Van, aki viszont gyorsan túlesne a folyamaton.

A 2020-as év kijelölése egyébként nem véletlen. Azzal mindenki tisztában van a kormányban, hogy ettől fogva egy teljesen új európai uniós pénzelosztási mechanizmus lép életbe, amelynek a legfontosabb jellemzője az lesz, hogy

a mostaninál jóval szerényebb közösségi forrás áll majd rendelkezésünkre.

Számítások szerint a magyar GDP 2,5 százalékának megfelelő összeg esik ki a gazdaságból, amelynek a magyar büdzsében kell megtalálni. Azért kell tehát a nullás mérleg, hogy az uniós támogatási rendszer átalakításának kellemetlen hatásait ellensúlyozni lehessen 2020 után.