Az MNB tanácsot ad, hogyan spórolhatnak az árfolyamgátasok

Euro dollar és forint pénz bankjegyek és érmék, bankkártyák Euro dollar és forint pénz bankjegyek és érmék, bankkártyák
Euro dollar és forint pénz bankjegyek és érmék, bankkártyák
Vágólapra másolva!
Az elszámolás és a forintosítás az árfolyamgátas ügyfelek tartozását és kamatszintjét is csökkentette, ugyanakkor az eredeti árfolyamgátas szerződési periódus után 15 százalékkal is emelkedhetnek a törlesztőrészletek. Az MNB azt a tanácsot adja, hogy kicsit magasabb törlesztőrészlet önkéntes vállalásával jelentős későbbi terhektől mentesülhetnek az érintettek. Ugyanis ha önként többet törlesztenek, akkor nem emelkedik hirtelen olyan nagyot a törlesztőjük, ráadásul hamarabb visszafizetik a hitelt, vagyis kevesebb ideig jönnek rá a kamatok. Így végül kevesebbet kell visszafizetniük.
Vágólapra másolva!

A 2015-ben a forintosítással érintett, korábbi árfolyamgátas devizahiteleknél a forintosítási törvény külön kedvezményszabályt határozott meg, írja közleményében a Magyar Nemzeti Bank (MNB). Eszerint a volt árfolyamgátasok törlesztőrészlete 2015 februárjától, a forintosítás idejétől nem haladhatja meg a januári törlesztés mértékét.

A korlát az adott szerződésre megkötött árfolyamgát kezdetétől 60 hónapig érvényes.

Az árfolyamgátba belépetteknek a 60. hónap után meg kell kezdeniük a gyűjtőszámlán felhalmozott tartozás fizetését, amely a törlesztőrészletek törvény szerint szabályozott növekedését vonja magával - hangsúlyozta az MNB.

Jól jártak

A tájékoztató szerint az elszámolás és forintosítás hatására az árfolyamgátas szerződéseknél összességében csökkent a fennálló tartozás, a kamat mértéke pedig a tisztességes kamatszintre csökkent - az elszámolás pozitív hatását mutatja, hogy az árfolyamgátas gyűjtőszámlák 92 százaléka megszűnt.

A korlát miatt különbözet keletkezik

Ugyanakkor a forintosítás velejárója, hogy a döntően svájci frank alapú jelzáloghitel-szerződések esetében a tartozások 256,47 forint/svájci frank árfolyamon történt forintosítása a törlesztőrészletek emelkedésével járt volna a 180 forintos svájci frank árfolyamhoz képest. Ezért az árfolyamgátas szerződések védelme érdekében a forintosítási törvény továbbra is fenntartotta a törlesztőrészletekre vonatkozó korlátot. Így az árfolyamgát kezdetétől számított 60 hónapig a törlesztőrészletek mértéke nem haladhatja meg a tavaly januárban fizetett, 180 forintos svájci frank árfolyamon számított törlesztőrészletet.

A törlesztési korlát miatt különbözet keletkezik, amelyet a pénzügyi intézmények nyilvántartanak,

a különbözetek a nem esedékes követelésrészekkel megegyező módon kamatoznak.

Az árfolyamgát lejárta után a havi törlesztés mértékét az érintett pénzügyi intézmények a jogszabály alapján legfeljebb 15 százalékkal növelhetik meg. Ha szükséges, ennek betartására a törlesztési futamidőt is megnövelhetik az adós vagy legfiatalabb adóstársa 75. évének betöltéséig.

Minél hosszabb viszont a futamidő, az adósnak összességében annál nagyobb összeget kellene fizetnie kamatként -

figyelmeztetett a jegybank.

Érdemes minél előbb letudni a hitelt

Az MNB ezért már a forintosításkor felhívta a figyelmet arra, hogy az érintett adósok, ha megtehetik, a 60 hónapos periódus alatt kezdeményezzék pénzügyi intézményüknél szerződésük módosítását, és vállalják magasabb törlesztőrészlet fizetését.

A jegybank szerint

ez a lépés a havi törlesztés átmeneti növekedésével, illetve esetlegesen szerződésmódosítási díj megfizetésével jár,

cserébe azonban az árfolyamgát 60. hónapja után az adósok elkerülhetik a törlesztőrészletek jelentősebb emelkedését, továbbá a futamidő kitolódásának kockázatát.

Terheiket tovább enyhíti, hogy a forintosítás óta eltelt időszakban a fair banki törvény előírása alapján mérséklődhettek meglévő jelzáloghitel-szerződéseik kamatai, és így törlesztésük is - emelte ki közleményében az MNB.