Alig több mint három hónap alatt 14 amerikai kiskereskedelmi cég jelentette be, hogy csődvédelmet fog kérni – idézi a Bloomberg az S&P Global Market Intelligence elemzését. Ezzel az idei szám már majdnem meg is haladta a tavalyi egész éves adatot.
Miközben az USA kiskereskedelmi vállalatai soha nem látott ütemben zárnak be, és próbálnak meg áttérni az online térbe, az S&P anyaga szerint
csak kevés társaság tud igazán alkalmazkodni az e-kereskedelem felől érkező nyomáshoz.
A problémát az Urban Outfitters vezérigazgatója, Richard Hayne a múlt hónapban úgy foglalta össze, hogy egyszerűen túl sok bolt van, különösen olyan, amelyben ruhát árusítanak.
Ez a jelenség pedig korábban buborékot alakított ki, amely buborék most kipukkad – tette hozzá Hayne. A cégvezető szerint ráadásul ez a trend a jövőben is folytatódni fog.
Ezt a véleményt osztja az S&P Global Market Intelligence kockázati részlegének igazgatója, Jim Elder is, aki szerint
az első negyedéves számok arra utalnak, hogy nem várható gyors talpra állás.
Ezzel együtt az S&P elemzése szerint olyan cégek vannak a legnagyobb veszélynek kitéve a következő 12 hónapban, mint a Sears Holdings, a Bon-Ton Stores vagy a Perfumania Holdings.
Az S&P szerint egyébként az áruházak, az elektronikai kiskereskedelmi cégek, valamint a ruházati üzletek érezhetik veszélyben magukat a leginkább, míg az élelmiszer-, illetve háztartási boltok nagyobb biztonságban vannak.
Az már eddig is jól látszik azonban, hogy
a legnagyobb csapást a ruházati kiskereskedelem szenvedi el.
Eddig olyan cégek kértek idén az iparágból csődvédelmet, mint a The Limited, a Wet Seal, a BCBG a Max Azria, valamint a Vanity Shop of Grand Forks. A legutóbbi áldozat pedig a Payless volt, amely áprilisban elején jelentett csődöt, közölve, hogy 400 üzletet fog bezárni. A jövőre nézve pedig a Bloomberg információ szerint a Rue21, illetve a Gymboree is bajba kerülhet.