A világ lakosságának több mint a fele már ma is nagyvárosokban él, ez az arány azonban brutális mértékben emelkedik 2050-re. Ekkorra a 70 százalék él majd tíz- vagy húszmilliós óriásvárosokban, amihez elképesztően drága infrastrukturális fejlesztésekre lesz szükség. Egymilliárd új lakás kell majd a gyors városiasodás miatt.
Már most a világ népességének 55 százaléka nagyvárosokban él, de a lélekszám növekedésével ez az arány drámaian, 70 százalékra növekszik majd az elkövetkezendő három évtizedben, derül ki a Bank of America - Merril Lynch csoport elemzéséből, amelyet a Bloomberg közölt.

Eszerint már 2030-ban 11 úgynevezett metaváros (20 millió főnél népesebb lakosságú) és 41 megaváros (10 millió főnél népesebb lakosságú) lesz a földön (az agglomeráció nélkül számítva), és ehhez óriási fejlesztésekre van szükség.
A bankcsoport tanulmánya azzal számol, hogy 78 ezer milliárd dollárba kerülne a városok fejlesztése ahhoz, hogy a betelepülési ütemhez tudjanak alkalmazkodni.
A legnagyobb település 2030-ban Tokió lesz, amelyet Delhi és Sanghaj követ. Az első tízben szerepel Mumbai (India), Peking (Kína), Dakka (Banglades), Karachi (Pakisztán), Kairó (Egyiptom), Lagos (Nigéria) és Mexikóváros.

A legnagyobb mértékű, évi négyszázalékos népességrobbanás Lagosban várható, amelyet Banglades követ évi három százalékkal.
Az ENSZ becslései szerint a városiasodás eddig 500 millió kínai számára jelentett kiutat a szegénységből, és a városok számának gyarapodása megduplázta az egy főre jutó jövedelmet az országban.
Kínában figyelhető meg a leggyorsabb ütemű városiasodás, 2030-ra már 700 nagyváros lesz Kínában, ez a globális növekedés közel egyharmadát teszi ki.
Az átrendeződéssel járó problémák egy része a növekvő egyenlőtlenség, amely a városok zömére egyre inkább jellemző lesz.

Az infrastruktúra fejlesztésnél figyelembe kell venni, hogy
a szárazföld mindössze háromszázaléknyi területét elfoglaló városok fogyasztják majd a természeti erőforrások háromnegyedét.
Megközelítőleg kétmilliárd ember él majd a szegénységi küszöb alatt az óriásvárosokban, és egymilliárd új lakásra lesz szükség 2025-ig, derül ki az ENSZ előrejelzéséből.
A világ tíz legnagyobb lélekszámú városa 2016-ban (agglomerációval együtt, millió fő):
- Tokió 38,1
- Delhi 26,4
- Sanghaj 24,5
- Mumbai 21,3
- Sao Paulo 21,3
- Peking 21,2
- Mexikóváros 21,1
- Oszaka 20,3
- Kairó 19,1
- New York 18,6
Forrás: ENSZ