Az Airbnb-n keresztül kiadott lakások után is kötelező számlát adni

malomlakás
Vágólapra másolva!
Az online foglalási rendszeren, így például az Airbnb-n keresztül akár egy szobát vagy teljes ingatlant szálláshelyként bérbeadó magánszemélyeket számlaadási kötelezettség terheli - hívta fel a figyelmet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal.
Vágólapra másolva!

Amennyiben a vendég nem közvetlenül a szállásadónak fizet - hanem az Airbnb-n, vagy más hasonló rendszeren keresztül -,

az áfatörvény alapján szállásadó nem mentesülhet a számlakibocsátási kötelezettség alól,

melyre a készpénzzel, készpénz-helyettesítő eszközzel történő fizetés, és a számla iránti igény hiánya esetében lenne lehetősége. Tehát ilyen esetben a vendég számára nyújtott szolgáltatásról mindig számlát kell kibocsátania, legkésőbb a szolgáltatás teljesítését követő 15 napon belül. A szolgáltatásról kibocsátott számlában adót is tartalmazó ellenértékként a vendég által megtérített teljes összeget kell szerepeltetnie.

Az Airbnb-n keresztül kiadott lakások után is kell számlát adni Forrás: --

A kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás az áfatörvény szerint ingatlan bérbeadásnak minősül. Az ingatlan bérbeadás az áfatörvény alapján főszabályként adómentes szolgáltatás, ugyanakkor ez az adómentesség az ingatlanok idegenforgalmi, turisztikai célú hasznosítására, azaz a kereskedelmi szálláshely-szolgáltatásra már nem terjed ki. Ebből következően a kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás az áfa rendszerében kötelezően adóköteles tevékenységnek minősül,

a kedvezményes, 18 százalékos adókulcs alá tartozik.

A törvényi feltételek fennállása esetén az adóalany alanyi adómentességet választhat, ez esetben a szolgáltatás után nem kell áfát fizetnie.

A tevékenység személyi jövedelemadózásakor a - nem egyéni vállalkozóként adózó - magánszemély kétféleképpen állapíthatja meg adókötelezettségét:

az önálló tevékenységre vonatkozó szabályok szerint (a tételes költségelszámolást, vagy a 10 százalékos költséghányad módszerével megállapított jövedelemszámítási szabályokat alkalmazva) vagy a tételes átalányadózást választva. Az önálló tevékenységre vonatkozó szabályok szerint meghatározott jövedelmet 15 százalékos személyi jövedelemadó, valamint 22 százalékos egészségügyi hozzájárulás terheli.