A jelenlegi állás szerint kicsi a realitása annak, hogy a kereskedelmi háború célkeresztjébe kerülnének az amerikai cégek által üzemeltetett makaói kaszinók – idézi a CNBC Jonathan Galligant, a CLSA ázsiai szerencsejátékkal foglalkozó szakértőjét. Ennek elsődleges oka az, hogy az amerikai kaszinók eddig nagy segítséget nyújtottak Kínának abban, hogy elérje a gazdasági fejlődési céljait a volt portugál gyarmaton.
Makaó ugyanis több mint 400 évig Portugáliához tartozott, mielőtt a terület 1999-ben visszakerült volna Kínához. A Kína délkeleti partjainál fekvő különleges közigazgatási terület ezzel sokban hasonlít Hongkongra, amely 1997-ben került vissza 150 évig tartó brit gyarmati irányítást követően.
Jelenleg Donald Trump amerikai elnök további vámok kivetésével fenyegeti Pekinget, ami potenciálisan a teljes kínai exportot is lefedheti.
Washington célja az amerikai külkereskedelmi deficit csökkentése,
miközben igyekszik óvatosan bánni az olyan érzékeny bilaterális területekkel, mint a technológia vagy a szellemi tulajdon. Kína ezzel együtt szintén vámokkal vágott vissza az USA-nak, de a világ második legnagyobb gazdaságának jelentős külkereskedelmi többlete miatt a „szemet szemért" elv ezen a harctéren nem igazán működik.
Éppen ezért merült föl sokakban, hogy Peking esetleg sajátosabb módokon próbál majd visszavágni az Egyesült Államoknak,
ami azt célozná, hogy az amerikai vállalatok az eddigieknél csak sokkal nehezebben legyenek képesek üzleti tevékenységet folytatni kínai területeken.
Galligan szerint pontosan ez a forgatókönyv az, ami miatt a szerencsejátékban érdekelt befektetők elkezdtek aggódni.
Mindazonáltal az elemző szerint ahhoz, hogy ez életbe lépjen – és a csapások elérjék makaói amerikai kaszinókat is – a kereskedelmi háborúnak igen durván kellene eszkalálódnia. Jelenleg ugyanis Galligan úgy látja, egy ilyen támadás egyszerűen nem állna Kína érdekében.
A makaói szerencsejáték szektor sajátossága, hogy a környezet igen erősen megváltozott, miután megszűnt az állami monopólium, és
2002-től külföldi cégek is elnyerhetnek kaszinó koncessziókat.
Mára pedig olyan nagy amerikai nevek vannak jelen Makaóban, mint a Sands, a Wynn vagy az MGM.
A szakértő szerint ezek a cégek ma azért is vannak biztonságban, mert elősegítik Peking arra vonatkozó célját, hogy a látogatók ne csak a szálláshelyükön játszanak, hanem önálló kaszinókban is. Következésképpen valószínűsíthető, hogy Kína racionálisan fog viselkedni, és nem kezdi el aláásni Makaó terveit azzal kapcsolatban, hogy a térség még sikeresebb turistacélponttá váljon.
Ha ugyanis a kínai vezetés negatív nyomást helyez a kaszinók működtetőire, azzal pontosan ezt a célt támadná meg. Galligan tehát úgy számol, hogy
Peking itt felül fog emelkedni a kereskedelmi konfliktusokon,
és figyelembe véve a jelenlegi versengő környezetet, nem fog keresztbe tenni a beruházásoknak.