A Gazprom már 700 kilométernyi vezetéket fektetett le a Fekete-tenger török szakaszán

gázcső földgáz gázvezeték
Gas pipes are photographed at the gas compressor station in Velke Kapusany, Slovakia, on September 2, 2014. Slovakia has opened a reverse gas pipeline that will get to Ukraine up to 10 billion cubic meters (353 billion cubic feet) of natural gas per year. AFP PHOTO/JOE KLAMAR / AFP PHOTO / JOE KLAMAR
Vágólapra másolva!
A Gazprom a Török Áramlat részeként két gázvezeték összesen 700 kilométernyi szakaszát fektette már le a Fekete-tenger fenekén, Törökország kizárólagos gazdasági övezetében – közölte Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója a hétvégén.
Vágólapra másolva!

Szergej Kuprijanov, az orosz állami energetikai óriáscég szóvivője december 20-án azt mondta, hogy lefektetett gázvezetékek együttes hossza akkor 600 kilométer volt.

Oroszország és Törökország 2016 októberében kötötte meg a kormányközi megállapodást az ukrán tranzit elkerülését célzó Török Áramlat megépítéséről.

A gázvezetéknek két szárazföldi és egy 910 kilométer hosszú tengeri szakasza lesz, ez utóbbi megépítését a Gazprom finanszírozza.

A két szárazföldi vezeték egyike kizárólag Törökországot látja majd el földgázzal. Ennek a kapacitása évi 15,75 milliárd köbméter, és száz százalékban a Botas török állami kőolaj- és gázvállalat tulajdona lesz. A másik szárazföldi vezeték Európába szállítja az orosz földgázt Törökországon át. Ennek a 180 kilométer hosszú szakasznak 50-50 százalékos tulajdonosa a Gazprom és a Botas, a vezeték kapacitása szintén évi 15,75 milliárd köbméter.

Illusztráció Forrás: AFP/Joe Klamar

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter tavaly októberben a magyar-szerb gazdasági vegyesbizottság szabadkai ülése után egyebek között elmondta:

Szerbia és Magyarország is aláírta már az orosz Gazprommal azt az együttműködési megállapodást, amelynek nyomán jó esély van arra, hogy 2019 végére létrejön egy olyan gázszállítási folyosó, amely mindkét ország energiabiztonságának javításához nagymértékben hozzájárul majd.

Ez a gázfolyosó a Török Áramlat gázvezetéken keresztül az Oroszországból Törökországba érkező gázt Bulgárián és Szerbián át tudja eljuttatni Magyarországra, és 2019 végére egy 6 milliárd köbméter gáz fogadására alkalmas infrastruktúra jön létre Magyarország és Szerbia határán.