Az Egyesült Királyság területén található templomok nagy része – ideértve ismert katedrálisépületeket is – megújuló energiákra vált annak érdekében, hogy az anglikán egyház ezzel is segítse a klímaváltozás elleni küzdelmet – jelentette be az egyházszervezet.
A The Guardian beszámolójából az is kiderül, az egyház zöldenergia-fordulatának megvalósítását egy erre szakosodott vállalat segíti, amelynek fő tevékenysége, hogy kedvező energiatarifákat alkudjon ki a szolgáltatóknál a jelentős vásárlóerőt képviselő szervezet számára.
Aláírtak a zöldenergiára
Az egyház vezető tisztségviselői nyilatkozataikban rendre megerősítik: a klímaváltozást a kor „egyik legnagyobb erkölcsi kihívásának" tekintik, amely elsőként és leginkább a szegényeket sújtja.

Az egyházszervezet közölte, a nagy brit katedrálisok – például Salisburyben, Liverpoolban és máshol, összesen 15 jelentős épület – már mind 100 százalékban megújuló forrásból nyert villamos energiát használnak.
Az átállásban nagy szerepe volt a részben az egyház érdekeltségébe tartozó Parish Buying nevű vállalatnak, mely az anglikán egyház nevében tárgyal a szolgáltatókkal az energiához való közvetlen hozzáférésről és állapodik meg annak kedvező tarifáiról.
Az egyház – és mellette más kisebb, a váltás mellett döntő keresztény szervezetek – az átállás költségeinek fedezésére igénybe veszik keresztény jótékonysági alapok – például a Tearfund – támogatását is.
Join the thousands of @churchofengland churches buying 100% green electricity through our Energy Basket.
— Parish Buying (@ParishBuying) 2018. augusztus 3.
Save money, save time, save the environment! https://t.co/Jm3uKVzffipic.twitter.com/hMqDVA2opy
Nagy vásárlóerőt képviselnek
A katedrálisok mellett, az anglikán egyház összesen 5500 temploma kapcsán döntött a megújuló energiákra átállás mellett. A folyamat hasonló lépések szerint zajlik, mint a katedrálisoknál, azaz szakértői bevonással keresik meg a legkedvezőbb lehetőséget és tarifákat egy adott térség templomai számára.
Ez azt is jelenti, hogy az anglikán egyház innentől egyre kevesebbet költ a fosszilis energiákra.
A számítások szerint, egy templom éves energiaszámlája átlagosan 1000 angol font (kb. 360 ezer forint).
Az egyháznál úgy kalkulálnak, az átállással összesen
5 millió fontot is meghaladja az az összeg,
melyet a jövőben a fosszilis energiák helyett, a zöldenergia szolgáltatók számára fizetnek ki.
Ez közel 2 milliárd forintnak felel meg.

Ahogy az Origo korábban megírta, az anglikán egyház úgy döntött, befektetéseit fokozatosan kivonja azokból a vállalatokból – elsősorban olaj- és bányaipari cégek –, melyek nem teszik meg a meghatározott lépéseket karbonlábnyomuk csökkentéséért, valamint üzleti magatartásuk etikailag kifogásolható.
A mostani bejelentés kapcsán Rowan Williams, az egyház elismert teológusa, korábbi Canterbury érsek megerősítette, tartják magukat ehhez a döntésükhöz azoknál a cégeknél, melyek nem veszik komolyan a párizsi klímaegyezmény célkitűzéseit.