Már több mint 50 nagyvállalat hagyta ott Kínát

Az USA és Kína közt zajló összecsapás egyre több Kínában gyártó nemzetközi céget kényszerít rá arra, hogy elvigye a működését a világ második legnagyobb gazdaságából. A Nikkei Asian Review elemzéséből az derül ki, hogy a vámháború tavalyi kirobbanását követően már több mint 50 multinacionális cég vitte el a gyártását Kínából.
Köztük van például az Apple, a Nintendo vagy a Dell is.
Az Egyesült Államok egyébként 200 milliárd dollár értékű kínai termékre vetett ki 25 százalékos vámot, de továbbra is fennáll a kockázat, hogy az USA további 325 milliárd dollárnyi terméket sújt extra vámmal, ha a konfliktus eszkalálódik.
Az olyan amerikai személyi számítógépgyártók, mint a HP és a Dell a termelésük 30 százalékát vitték át Kínából más délkelet-ázsiai országokba. Az Apple arra kérte a beszállítóit, hogy a működésük 15-30 százalékát telepítsék át Kínából Indiába, elsősorban költségcsökkentés miatt.
Nemcsak az amerikai cégek reagáltak azonban a kereskedelmi konfliktus hatásaira. A japán Nintendo a videojáték konzol gyártásának egy részét tervezi átvinni Kínából Vietnámba.
Ennél is érdekesebb, hogy számos kínai cég is igyekszik elvinni a termelésének egy részét Kínából.
A TCL multinacionális elektronikai vállalat például a televízió gyártását telepíti át Vietnámba, míg a kínai autógumi gyártó Sailun Tire termelésének egy részét Thaiföldre költözteti.
Az elhúzódó kereskedelmi háború egyébként már általánosságban is érezteti a hatását a kínai gazdaságban. A hét elején közzétett makrogazdasági adatokból például kiderült, a kínai GDP-növekedés 6,2 százalékosra lassult az idei második negyedévben, ami 27 éve nem látott alacsony ütem volt.