Nem megoldás, ha a mostani krízishelyzetben bezárjuk a tőzsdét

Ijesztő veszteségek a nyugdíjpénztáraknál, magánnyugdíjpénztár-tagok döntés előtt, tőzsde, bróker
Vágólapra másolva!
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) közleményt adott ki az elmúlt időszak hatalmas tőzsdei zuhanásait követően, a koronavírus-járvány piacokra gyakorolt hatásával kapcsolatban. Hangsúlyozzák: a rendkívüli volatilitás és árfolyammozgások mellett továbbra is transzparensen és a szabályoknak megfelelően működik a magyar tőkepiac.
Vágólapra másolva!

Az elmúlt egy hónap jelentős árfolyamesést hozott a Budapesti Értéktőzsdén, a legnagyobb vállalatok papírjait tömörítő BUX-index értéke jelentősen csökkent - olvasható a közleményben. Az elemzők ezt egyértelműen a koronavírus terjedésével, annak a gazdaságra gyakorolt hatásával, illetve az ezekre adott befektetői reakciókkal magyarázzák.

A BÉT átérzi az árfolyamesésekkel kapcsolatos befektetői aggodalmakat, azonban ki kell emelni, hogy azok elsősorban a mindenki által tapasztalható bizonytalanságot tükrözik.

A tőzsdéknek nyitva kell tartani, hiszen jelenleg a piacok esetleges bezárása önmagában nem oldaná meg az árfolyamesések hátterében álló fundamentális problémákat,

ugyanakkor megszüntetné a transzparens árképzés és a befektetők pénzükhöz való hozzáférésének lehetőségét, összességében inkább csak növelné a piaci feszültségeket és bizonytalanságot.

1987 óta nem volt ilyen zuhanás a világ tőzsdéin

Hatalmas szakadások voltak csütörtökön a világ tőzsdéin, fokozva az eddigi részvénypiaci lejtmenetet. A londoni FTSE és az amerikai Dow Jones index egyaránt 1987 óta nem látott mínuszokat ért el. Folytatódott csütörtökön a tőzsdei pánik a világ börzéin.

A közlemény kiemeli, hogy a BÉT folyamatosan figyelemmel kíséri a rendkívüli helyzetet, és azonosítja az azzal kapcsolatosan előálló feladatait, valamint kapcsolatot tart a felügyeleti szerepet ellátó Magyar Nemzeti Bankkal (MNB) annak érdekében, hogy haladéktalanul meg tudja tenni a befektetők jogos érdekeinek, a piac egyensúlyának és a tőzsdei működésnek a védelmét biztosító intézkedéseket.

A BÉT rendelkezik a megfelelő vészhelyzeti forgatókönyvekkel és eljárásrendekkel.

Ijesztő mértékű veszteségeket szenvedtek el a tőzsdék világszerte az elmúlt hetekben Forrás: AFP/Boris Roessler

A BÉT álláspontja szerint jelen pillanatban nem indokolt a kereskedés felfüggesztése.
Ugyanakkor a befektetési vállalkozásoknak az MNB számára

jelenteni kell a BÉT tőzsdei kereskedési rendszerében teljesült olyan short eladási (ideértve a napon belüli) ügyleteket, ahol az ügylet darabszáma eléri vagy meghaladja az adott részvény BÉT-re bevezetett teljes részvénymennyiség 0,01 százalékát.

A BÉT a továbbiakban is figyelemmel kíséri a helyzet alakulását, beleértve az esetleges jogszabály-változásokat és a külföldi tőzsdék gyakorlatát, és haladéktalanul megteszi a befektetők jogos érdekeinek, a piac egyensúlyának és a tőzsdei működésnek a védelmét biztosító intézkedéseket.
Azt kérik a befektetőktől, hogy a következő napokban, hetekben kövessék figyelemmel saját befektetési szolgáltatóik, a Magyar Nemzeti Bank és a Budapesti Értéktőzsde honlapját is a fejleményekkel kapcsolatos tájékoztatásért.