Februárban emelkedett az ipari termelés volumene

Mercedes gyár Kecskemét
Vágólapra másolva!
A KSH adatai alapján 2020. februárjában az ipari termelés volumene 4,1 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. A munka- és szökőnap hatástól megtisztított adatok alapján a termelés 1,7 százalékkal emelkedett. A koronavírus-járvány által kiváltott gazdasági folyamatok hatása ebben az időszakban nem jelentkezett. A kormány által bejelentett gazdaságvédelmi akcióterv intézkedéseinek célja az elért eredmények, a magyar családok, a munkahelyek és a vállalkozások megvédése.
Vágólapra másolva!

2020 februárjában a legnagyobb súlyú feldolgozóipari alágak közül

a járműgyártásban lassult, a számítógép, elektronikai, optikai termékek gyártásában, az élelmiszer, ital- és dohánytermék gyártásában gyorsult a növekedés üteme.

A kisebb súlyú alágak többségében csökkent a termelés volumene. A termelés az év első két hónapjában 3,2 százalékkal nagyobb volt, mint az előző év azonos időszakában.

Tavaly a mérséklődő globális konjunktúra következtében Európa országainak többségében az ipari termelés is csökkenni kezdett.

Magyarországnak azonban sikerült ellensúlyoznia a külső kereslet kedvezőtlen alakulását.

A legnagyobb súlyú feldolgozóipari alágak közül februárban már lassult a hazai járműgyártás termelése Forrás: Mercedes/Dudar Szilard

2019-ben európai összevetésben a hazai ipari termelés nyújtotta a legjobb teljesítményt, 5,4 százalékos bővüléssel. Ebben a legnagyobb szerepet a közel 10 százalékos növekedést mutató járműipar játszotta, elsősorban a jelentős kapacitásbővítések eredményeként. 2010 januárja óta az ipari termelés több 49 százalékkal, 2014 elejétől pedig több mint 30 százalékkal nőtt Magyarországon.

Márciustól a koronavírus-járvány miatt bekövetkezett feldolgozóipari leállások hatása már a hazai kibocsátásban is jelentkezni fog. A kormány gazdaságvédelmi akcióterve azonban hozzájárul a gazdaság újraindításához, a munkahelyek megőrzéséhez.

Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője szerint a várakozásokat messze meghaladta az ipari termelés februári növekedése az egy évvel ezelőttihez képest. Ebben a hónapban még nem jelentkezett a koronavírus hatása, legfeljebb csak egyes beszállítói láncokban keletkezhettek fennakadások és csak a kisebb súlyú alágak többségében csökkent a termelés volumene.

Az első negyedévet az első két hónap kedvező teljesítménye még megmentheti a mélyebb visszaeséstől, de a második negyedévben az ipari termelés még akkor is kétszámjegyű mértékben eshet vissza, ha májusban már stabilizálódik, majd júniustól fokozatosan elindul a termelés.

A kedvező, V-alakú forgatókönyv alapján már a harmadik negyedévben közel kétszámjegyű felpattanás várható, de rengeteg a bizonytalanság a vészhelyzet mélységével, hosszával, és az azt követő feltehető élénküléssel kapcsolatban.

A következő években ugyanakkor érdemben támogathatják az ipari termelés növekedését az elmúlt években hozott működő tőke beruházásokkal kapcsolatos döntések, amelyek a tavalyi évben elérték az 1700 milliárd forintot.