Hét területre koncentrál a kormányzati gazdaságpolitika

Nagy Márton
Budapest, 2016. november 24. Nagy Márton, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke előadást tart az EU fejlesztési források felhasználása címmel megrendezett konferencián a fővárosi Premier Kultcaféban 2016. november 24-én. MTI Fotó: Mohai Balázs
Vágólapra másolva!
Hét területre koncentrál a kormányzati gazdaságpolitika annak érdekében, hogy mérsékelje a koronavírus-járvány negatív hatásait és gyors fejlődési pályára állítsa a gazdaságot - mondta el a Világgazdaságnak Nagy Márton, a miniszterelnök gazdaságpolitikai főtanácsadója.
Vágólapra másolva!

Az interjúban a szakember felidézte, hogy a miniszterelnök három fő célt jelölt meg feladatként:

  • a gazdaság koronavírus-járvány utáni újraindítását,
  • a családok védelmét és
  • a vidék fejlesztését.

Minden gazdaságpolitikai lépést e célokkal összhangban kell megfogalmazni.

Mint mondta, fókuszban hét kiemelt terület lehet:

  • az otthonteremtés,
  • a demográfiai fordulat,
  • a moratórium meghosszabbítása, a
  • beruházások ösztönzése,
  • az állami speciális pénzintézetek finanszírozási képességének növelése,
  • az uniós források hatékony felhasználása, valamint
  • a "kifektetési" stratégia folytatása.

Nagy Márton szerint ezek megvalósításával továbbra is fenntartható a 2 százalékpontos növekedési többlet az EU-átlaghoz képest. Az idén 5-6 százalék közti hazai GDP-csökkenés várható, de ez így is 2 százalékponttal kedvezőbb, mint az unió 8 százalékos prognosztizált zsugorodása, azaz a visszaesés ellenére a felzárkózás folytatódhat.

De jövőre már 5 százalék feletti növekedés kell ahhoz, hogy a többlet megmaradjon.


A gazdaságpolitikai főtanácsadó arról is beszélt, hogy nemcsak a lakásvásárlás, hanem a -felújítás is kiemelt cél lehet, hiszen ma Magyarországon a lakások 60 százaléka felújításra szorul. Azért kell kiemelten foglalkozni a területtel, mert a lakáspiac helyzete nemcsak konjunkturális, otthonteremtési vagy családvédelmi, hanem fontos vagyoni kérdés is.

Ma a lakosság teljes vagyona megközelíti az össztermék 260 százalékát, ezen belül a lakásvagyon 150 százalékot tesz ki.

Nagy Márton egy korábbi konferenciaelőadáson Forrás: MTI/Mohai Balázs

A magánvállalati beruházások ösztönzésének három fő eszköze van a főtanácsadó szerint: vissza nem térítendő állami támogatások nyújtása, adócsökkentés és tőke-, hitel- és garanciaprogramok. Az ösztönzés ebben a formában folytatódhat 2021-2022-ben is.

Az állam idén a vissza nem térítendő támogatásokkal több mint 700 vállalatnál 450 milliárd forintnyi beruházást aktivizál.

Nagy Márton elmondta még, hogy az adózás terén tovább tart az egyszerűsítés, a kiva feltételei kedvezőbbé válnak, a vállalatok újra befektetett, fejlesztési tartalékba helyezett pénze pedig társaságiadó-mentes, miközben a normál társaságiadó-kulcs továbbra is a legalacsonyabb az EU-ban.

A hitel- és garanciakonstrukciók kihelyezése gyorsan emelkedik a beruházások finanszírozásának növekvő részaránya mellett.

Beszélt arról is, hogy a gazdaság újraindítása pénzbe kerül, de a nagyobb növekedés nagyobb adóbevételeket generál, így a költségvetés újra egyensúlyba hozható. A Pénzügyminisztérium számításai szerint idén 7,5 százalék lehet a GDP-arányos költségvetési hiány, ami az EU-átlaghoz közeli érték. Az államadósság ezzel a GDP 76-77 százalékára emelkedhet 2020-ban. Jövőre viszont már mind a költségvetési hiány, mind az államadósság GDP-arányos értéke újra csökkenhet.

Nagy Márton arról is beszélt, hogy a Gazdaságvédelmi akcióterv két eleme közül a moratórium célzott meghosszabbítása és csak fokozatos kivezetése a sérülékeny ügyfelek védelme miatt indokolt. A Kurzarbeit típusú bértámogatás meghosszabbítása esetében más a helyzet.

- tette hozzá a főtanácsadó.