Valóban globális fizetőeszközzé válhat a kínai jüan?

yuan, jüan, valuta
A Chinese clerk counts RMB (renminbi) yuan banknotes at a bank in Nantong city, east China's Jiangsu province, 24 July 2018. China's yuan weakened against the dollar on Friday (27 July 2018), breaching the key 6.8 per dollar level, dragged lower by a weaker midpoint and fears of further depreciation amid Sino-U.S. trade tensions. Large state-run banks offering dollars in the yuan forwards market, however, helped the renminbi pare some of its earlier losses by midday, although the yuan is set for its seventh week of losses - its longest losing streak since November 2015. Major Chinese state banks were seen swapping dollars for yuan in the forwards markets as they had the previous day, two traders said. Their operations dragged one-year tenor dollar/yuan swap points down into negative territory.
Vágólapra másolva!
Kína gőzerővel dolgozik azon, hogy nemzetközileg meghatározó devizává tegye a jüant, és ennek két alapvető motorja van – mondják a BNP Paribas China elemzői.
Vágólapra másolva!

A kínai jüan egy igen különleges helyzetben lévő fizetőeszköz. Miközben a világ egyik legnagyobb gazdasági hatalma áll mögötte, nagyon eltér az amerikai dollártól vagy a japán jentől, melyek szabadon lebegő árfolyammal működnek a piacon. Ez azt jelenti, hogy a devizapiaci mozgásaikat alapvetően a kereslet és a kínálat határozza meg, közvetlen állami beavatkozás nélkül.

Kína azonban igen szigorú kontroll alatt tartja az úgynevezett onshore jüan árfolyamát.

Ezzel szemben létezik az offshore jüan is, amellyel elsősorban Hongkongban és Szingapúrban kereskednek, és az árfolyamát a kereslet-kínálat határozza meg, ám ennek piaci volumene jóval alacsonyabb.

Egyelőre úgy tűnik, a jüannak nincs esélye arra, hogy letaszítsa a devizapiaci trónjáról az amerikai dollárt,

ám a globális szerepe egyre nő, köszönhetően Peking fokozódó gazdasági befolyásának.

A jelenlegi adatok szerint a jüan a világ hatodik legtöbbet használt devizája a nemzetközi fizetések során.

Egyre erősebb a jüan nemzetközi szerepe, de vannak még komoly akadályok a globális térnyerés előtt Forrás: Imaginechina/Xie zhengyi - Imaginechina/Xie Zhengyi

A BNP Paribas China elemzői szerint két olyan tényező van, amely felgyorsíthatja, illetve alapvetően befolyásolhatja a jüan globalizációját. Az egyik a Kínába áramló tőkemennyiség, a másik pedig a kínai kormány és a jegybank esetleges enyhítése, aminek következtében több jüan hagyhatja el a kínai piacot.

A világ második legnagyobb gazdasága egyébként az elmúlt tíz évben folyamatosan hajtott végre könnyítéseket a szigorú szabályain, és a külföldi tőkebeáramlás is fokozódott.

Ez azonban azt jelenti, hogy idővel a jegybanknak is lazítania kell, engedve, hogy több jüan hagyja el az országot.

A CNBC-nek nyilatkozó elemzők kiemelték, Kína sikeresen állította meg a koronavírus-járványt, ami jelentősen megnöveli a kínai gazdaság és piac vonzerejét a nemzetközi befektetők körében. Ez pedig felgyorsíthatja a jüan globalizációját, különösen úgy, hogy manapság számos befektető kifejezetten vonzónak találja a kínai fizetőeszközt.