Hosszabb távon is megvédi a munkahelyeket a bértámogatási program

Bodó Sándor, államtitkár
Budapest, 2020. november 3. Bodó Sándor, az Innovációs és Technológiai Minisztérium foglalkoztatáspolitikai államtitkára expozét tart a foglalkoztatást elősegítő szolgáltatásokról, támogatásokról, valamint a foglalkoztatás-felügyeletről szóló törvényjavaslat vitájában az Országgyűlés plenáris ülésén 2020. november 3-án. MTI/Szigetváry Zsolt
Vágólapra másolva!
A koronavírus-járvány miatt elindított munkahelyvédelmi bértámogatásban részesülők túlnyomó többségének nemcsak a csökkentett munkaidős foglalkoztatáshoz biztosított állami támogatás kifizetésének idejére, hanem jóval azon túl is sikerült megőrizni a munkahelyét - mondta az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára.
Vágólapra másolva!

A tárca közleménye szerint Bodó Sándor közölte, a programban résztvevő csaknem 200 ezer munkavállaló mindössze 2,46 százalékát, kevesebb mint 5 ezer embert tartottak nyilván regisztrált álláskeresőként november végén.

A Gazdaságvédelmi akcióterv intézkedései közül a munkahelyvédelmi bértámogatás bevezetése volt az egyik legnagyobb horderejű. A program sikeresen ellentételezte a vállalkozások átmeneti rendelésállomány-csökkenésének következményeit, megvédve ezzel csaknem 200 ezer magyar munkavállaló állását, kenyérkeresetét.

A vírusválság első hullámának káros következményeit a kormány komplex intézkedésekkel mérsékelte.

Az ITM a Gazdaságvédelmi akciótervben meghirdetett háromféle bértámogatással mintegy 280 ezer munkavállalón segített.

A bértámogatások és egyéb intézkedések - például: adó- és járulékcsökkentés, hitelmoratórium, beruházás-ösztönző és hitelprogramok - együttesen 1,4 millió munkavállaló kilátásait, lehetőségeit javították.

Bodó Sándor, az Innovációs és Technológiai Minisztérium foglalkoztatáspolitikai államtitkára. Forrás: MTI/Szigetváry Zsolt

Az akcióterv intézkedései a 2010 utáni időszak eredményeire építve nagymértékben segítették a magyar gazdaság kilábalását a koronavírus-járvány első hullámából.

Magyarország továbbra is az Európai Unió azon tagállamai közé tartozik, ahol az egyik legalacsonyabb a munkanélküliség. A regisztrált álláskeresők száma öt hónapja folyamatosan csökken.

Bodó Sándor hozzátette, a kormány a tavaszi intézkedések után ősszel új munkahelyvédelmi intézkedéseket hozott, ezúttal célzott segítségnyújtással. Az ágazati bértámogatás a járvány miatt a legnehezebb helyzetbe került szektorok - elsősorban a turizmus és a vendéglátás - cégeinek talpon maradásához járul hozzá.

Ezek a vállalkozások december 11-ig igényelhetik a munkavállalónként a minimálbér másfélszeresét jelentő támogatást,

amelyet mostanáig több mint 20 ezer munkahely megtartásához kérelmeztek.