Kiszámolták, hol durranhatnak a legnagyobbat az óriásira növő ingatlanbuborékok - képek

Boston városa
Vágólapra másolva!
A UBS ingatlanbuborék-index korai figyelmeztető jezésként szolgálva a világ 25 nagyvárosának lakóingatlan-árait értékelte, továbbá buborékkockázatuk alapján pontozta és rangsorolta őket. A Visualcapitalist portál közölte a meglepő eredményt és a következtetéseket.
Vágólapra másolva!

Az ingatlanbuborékok előzetes azonosítása nagyon nehéz. Habár sokan "felismerik a buborékot, ha látják", nincs azonban kézzelfogható bizonyíték a létezésére, amíg az ténylegesen ki nem pukkad. Akkor azonban már megtörtént a baj.

Impozáns felvételeket mutatunk a listán kiemelt városokról:

Frankfurt am Main, Obermainbrücke
Toronto
Hong Kong, Noé, bárka
Hong Kong
Tokio 2021, olimpia, helyszínek, Tokyo  photo shows the Tokyo skyline and Rainbow Bridge, as the city prepares to host the Tokyo 2020 Olympic Games, in Tokyo on July 19, 2021. (Photo by Behrouz MEHRI / AFP)
Zürich
Vancouver
Stockholm
Sydney, Ausztrália, kikötő
Boldog Vazul-székesegyház, Moszkva
Dubai

A jelek olvasása

A buborékokat nehéz valós időben megkülönböztetni, mivel a befektetőknek meg kell ítélniük, hogy egy piac árazása pontosan tükrözi-e azt, ami a jövőben történni fog. Ennek ellenére vannak olyan jelek, amelyekre érdemes odafigyelni. Vörös jelzésnek tekinthető például ha az árak függetlenednek a helyi jövedelmektől és bérleti díjaktól.

A reálgazdaságban tapasztalható egyensúlytalanságok, például a túlzott építési tevékenység és hitelezés szintén buborék kialakulását jelezhetik.

Mindezeket szem előtt tartva, melyik globális piacokon mutatható ki a legnagyobb a buborékveszély?

Az ingatlanbuborékok földrajza

Európa számos olyan városnak ad otthont, ahol extrém buborékkockázat áll fenn,

idén Frankfurt am Main vezeti a listát.

Németország pénzügyi központjában 2016 óta évente átlagosan 10 százalékkal emelkedtek a reál lakásárak - ez a legmagasabb arány az összes vizsgált város közül.

Két kanadai város is buborékos területen található: Toronto és Vancouver. Az előbbiben az ingatlanvásárlások közel 30 százaléka idén a több ingatlannal is rendelkezőkhöz köthető, ami azt mutatja, hogy az ingatlanbefektetés itt él és virul. Az e forró városi piacok lehűtésére tett erőfeszítések ellenére a kanadai piacok fellendültek, és áraik folytatták felfelé tartó menetelésüket. Valójában

az elmúlt három évtizedben a kanadai lakóingatlanok árai nőttek a leggyorsabban a G7 országok közül.

(G7-es országok: Egyesült Államok, Kanada, Egyesült Királyság, Franciaország, Japán, Németország, Olaszország + Európai Unió)

Az ábrán az ingatlanbuborék kockázatának leginkább kitett városok szerepelnek sorrendbe állítva (a vörös városoknál a legfenyegetőbb a buborék kipukkadása):

Az Ingatlanbuborék ábrája Forrás: Visualcapitalist

A feszült belpolitikai helyzet ellenére Hongkong még mindig a második legmagasabb pontszámot kapta ebben az indexben. Eközben Dubajt "alulértékelt"-nek minősítették, ez a vizsgáltak közül az egyetlen negatív pontszámmal rendelkező város. A lakásárak az elmúlt hat évben csökkenő tendenciát mutattak, és most közel 40 százalékkal alacsonyabbak a 2014-es szinthez képest.

Folyamatosan felfelé ívelő tendencia

A túlfűtött piacok jelensége nem újdonság, bár a Covid-19 járvány jelentősen megváltoztatta az ingatlanpiacok dinamikáját. A városközpontokban a lakásárak emelkedése évekig lényegében garantálható tendencia volt, mivel az emberek előszeretettel költöztek a centrumokba, ezáltal pedig az építkezések volumene is fellendült. Ugyanakkor a távoli munkavégés lehetősége és a cégek leépítése sok esetben eredményezte azt, hogy a nem városi területeken a kilencvenes évek óta először a lakásárak gyorsabban emelkedtek, mint a városokban. Ennek ellenére ezek a változó prioritások mégsem lohasztották le az ingatlanpiacot a vizsgált nagyvárosokban.

Összességében az árak szinte mindenhol emelkedő tendenciát mutatnak.

Milánó, Párizs, New York és San Francisco kivételével mindenhol pozitív volt a növekedés az előző évhez képest.

Még az ingatlanbuborékok folyamatos növekedése mellett is van egyfajta bizonytalansági tényező. Az adósság/jövedelem arány tovább emelkedik, és a világjárvány idején enyhített hitelezési előírások ismét szigorodnak. Ha ehhez hozzávesszük a jelenleg zajló társadalmi változásokat, akkor e piacok jövőjének megjósolása még nehezebbé válik.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!