Nyártól jöhet majd áremelkedés a lakásbérleti piacon

Eladó lakások, eladó üzletek, ingatlan, eladó ingatlan, lakás, kiadó, Eladó lakások, üzletek Budapesten a koronavírus járvány alatt
Vágólapra másolva!
Az év első felében a bérlőké lehet a pálya a lakásbérleti piacon, a nyári hónapoktól azonban ismét emelkedésnek indulhatnak a bérleti díjak, a koronavírus elleni oltás felfutásával és a turizmus beindulásával párhuzamosan gyorsuló emelkedésre számíthatunk – derül ki a Rentingo.com 2021-es fővárosi piaci előrejelzéséből. Miközben a keresleti árszint továbbra is mélyponton van, decemberben némileg már élénkült a lakásbérleti piac, és az egészségesebb működés, valamint a hosszabb távon várható áremelkedés egyik első jele lehet, hogy az újonnan meghirdetett bérelhető lakásoknál egyre több esetben már nem egy, hanem kéthavi kauciót kérnek a bérbeadók.
Vágólapra másolva!

2021-ben a budapesti lakásbérleti piacot továbbra is a koronavírus gazdasági hatásai befolyásolják a portál bérleti tendenciákról készült előrejelzése alapján: a pandémiából történő kilábalás a kitöréséhez hasonló drasztikus változásokat hoz majd, hiszen a hozzá kapcsolódó összetett gazdasági hatások a keresleti és kínálati oldalt egyaránt befolyásolják.

Ezek együttes hatására nyár elejétől fordulhat a piac,

emelkedhetnek az árak, és elindulhat a korrekció a vírust megelőző szint irányába.

Nyárig bővülő kínálat és változatlan árak, utána áremelkedés

A portál közösségi lakásbérlet-kereső előrejelzése alapján nyárig folyamatosan emelkedik majd az újonnan átadott lakások száma, ennek hatására azonban a bérleti díjak nem csökkennek tovább. A bővülés ugyanis egy olyan piaci szegmensben várható, amelyben a bérleti díjakat jellemzően az átlagos nagyságrend felett hirdetik meg a tulajdonosok. Nyár kezdetétől azonban pozitív korrekció várható, és az áremelkedés egyik fő katalizátora a vakcináció hatására újjáéledő turizmus lehet. Ha nem lesznek a rövidtávú kiadást ellehetetlenítő, vagy megnehezítő szabályok, akkor

több ezer lakás térhet vissza Airbnb-s üzemmódba, a korábban látottakhoz hasonlóan felhajtva így a hosszú távon kiadott fővárosi lakásbérletek árait.

A koronavírus-oltás növekedésével párhuzamosan a lakásbérleti piac járvány előtti visszarendeződésére lehet számítani Fotó: Csudai Sándor - Origo

Szintén az emelkedéshez járul majd hozzá, hogy várhatóan a keresleti oldal kondíciói is javulnak a korlátozó intézkedések feloldásával és a vírus elleni védettséget szerzők növekvő számával.

Ezek hatására ugyanis a gazdaság alvó üzemmódba kényszerült szektoraiban ismét bővülnek a munkalehetőségek, és az emelkedő jövedelmek hatására erősödik a fizetőképes kereslet.

A lakásbérletpiaci áremelkedést tovább támogathatja, hogy várhatóan ősszel a megszokott formában indulhat újra az egyetemi élet, így a vidéki és külföldi diákok is erősítik a keresletet.

Az év végén már gyógyuló lakásbérleti piacot láthattunk

A közelgő trendforduló első jele lehet, hogy tavaly decemberben már kéthavi kauciót kért a bérbeadók 90 százaléka, amihez hasonló 2020 elején, a vírus megjelenése előtt fordult elő utoljára, ezt követően a gyengülő kereslet hatására egyre többen kértek csak egyhavi óvadékot. A Rentingo.com decemberi adatai szerint a keresleti árszint továbbra is mélyponton van.

Ugyanakkor a bérbeadók nem csökkentik tovább a meghirdetett bérleti díjakat. Inkább úgy alkalmazkodnak egyre többen a jelenlegi piaci viszonyokhoz, hogy

a második havi kaució megfizetését részletekben is lehetővé teszik, emellett pedig alkuképesek,

jellemzően a meghirdetett áraknál nagyjából 10 százalékkal olcsóbban adják ki a lakást.