21 százalékkal nőhet az online divatüzletek forgalma Magyarországon

Horizontal SCREEN E-COMMERCE DIGITAL ECONOMY WEB SITE SMARTPHONE INTERNET A posed photograph taken as an illustration in Lancaster, northwest England, on January 25, 2021 shows the website of fashion retailer Boohoo displayed on a mobile phone. - UK depar
Sokan még csak most ismerkednek az online vásárlás előnyeivel és buktatóival
Vágólapra másolva!
Magyarországon az online divatüzletek 2020-as, 240 milliárd forintos forgalma 21 százalékkal, 290 milliárd forintra nőhet az idén, részesedésük a divatpiacon a 2020-as 17,5 százalékról 20 százalékra emelkedhet 2023-ra - áll a Glami, a több mint 250 meghatározó európai divatwebáruház kínálatát egy online platformon összesítő keresőoldal internetes adatfelvételen és értékesítési statisztikákon alapuló kutatásában.
Vágólapra másolva!

Románia, Szlovákia, Csehország, Görögország és Magyarország divatkereskedelemi piacának elemzése szerint gyökeres átalakulás várható a divatkereskedelemben, a gyors piaci változások a márkákat és a kiskereskedőket egyaránt érintik.

Az online kereskedők helyzeti előnye megkérdőjelezhetetlen,

a kereskedelmi láncok több ezer offline üzletet zártak be, és jelentős összegeket fektetnek e-kereskedelembe.

Az egyik leggyorsabban növekvő piac

A régió az egyik leggyorsabban növekvő piac Európában: a vizsgált országokban a divatcikkek forgalma 2020-ban elérte a 4 milliárd eurót, ennek negyedét az online értékesítés adta, amely régiós szinten 20 százalékkal bővül az idén.

A magyar piacon a divatcikkek online e-kereskedelme 40 százalékkal nőtt 2020-ban,

szemben a várt 14 százalékkal. A koronavírus-járvány azonban az egész divatpiacra negatívan hatott, értéke 11 százalékkal esett vissza Magyarországon.

A koronavírus-járvány első hullámában az online vásárlások mintegy 25 százalékát tették ki az első online vásárlók Romániában és Szlovákiában, míg Magyarországon 13 százalék volt ez az arány.

Sokan még csak most ismerkednek az online vásárlás előnyeivel és buktatóival Forrás: AFP/Paul Ellis

Új vásárlási minták

Az új vásárlási minták a tanulmány szerint tartóssá válnak a jövőben, a felmérésében résztvevők 41 százaléka nyilatkozta, hogy a pandémiát követően is elsősorban az interneten fog divatcikket vásárolni.
A felmérés szerint a régióban működő e-kereskedelemi vállalkozások vezetőinek csaknem fele a közösségi média elsődleges értékesítési csatornává válását nevezte meg a divat e-kereskedelem jövőjét leginkább meghatározó tényezőként.

Mesterséges intelligencia

A kutatás szerint 2021 a mesterséges intelligenciát (MI) használó technológiák elterjedésének az éve lesz.

Az e-üzletek egyre nagyobb arányban hajlandóak ebbe fektetni.

Míg korábban csak az elektronikus kereskedelem óriásai használták a gépi tanulás algoritmusait az értékesítési trendek megismerésére, mára már a kisebb webshopok is.

Kevesebb fürdőruha, de több köntös

A járványhelyzet hatására tavaly a kesztyűk és sálak értékesítése kiugróan nőtt, 151 illetve 215 százalékkal, köntösökből 144 százalékkal, hálóruhákból pedig 106 százalékkal többet adtak el tavaly a magyar piacon. Eközben a fürdőruhák iránti kereslet 31 százalékkal esett vissza, és 25 százalékkal kevesebb körömcipőt értékesítettek, de jelentősen visszaesett az alkalmi ruhák iránti kereslet is.