Nagy-Britannia betiltja a világ legnagyobb kriptovaluta-tőzsdéjének használatát

Bitcoin, BTC, Ethereum, ETH, crypto, befektetés, gazdaság, trading, kereskedés, kripto, kriptovaluta.
2021.04.15 Budapest
Fotó: Csudai Sándor - Origo
Bitcoin, BTC, Ethereum, ETH, crypto, befektetés, gazdaság, trading, kereskedés, kripto, kriptovaluta. 2021.04.15 Budapest Fotó: Csudai Sándor - Origo
Vágólapra másolva!
Nagy-Britannia pénzügyi szabályozó hatósága úgy döntött, hogy betiltja a szigetországban a világ legnagyobb kriptovaluta-tőzsdéjének számító Binance használatát. Emellett a hatóság figyelmeztetést ad ki a fogyasztóknak a kriptovaluta eszközökben rejlő jelentős kockázatokkal kapcsolatban.
Vágólapra másolva!

A brit pénzügyi felügyeleti hatóság (Financial Conduct Authority, FCA) úgy döntött, a világ legnagyobb kriptovaluta-tőzsdéjének számító Binance többé nem folytathat „szabályozott tevékenységet" Nagy-Britanniában – írja a BBC. A szerv emellett kiadott egy figyelmeztetést a fogyasztóknak, amely felhívja a figyelmet arra, hogy a kriptovalutákhoz kötődő eszközökkel történő kereskedés jelentős kockázattal jár.

A Binance.com egyébként egy centralizált online platform, amely a legkülönbözőbb kriptovaluta-eszközökkel teszi lehetővé a kereskedést.

A brit döntés azt követően jött, hogy az elmúlt időszakban több ország szabályozó hatósága is igyekezett visszaszorítani a kriptovaluta-platformok tevékenységét.

A Binance mögött álló Binance Group székhelye jelenleg a Kajmán-szigeteken található (korábban Máltán), míg a Binance Markets Limited nevű leányvállalat Londonban üzemel.

A mostani döntés sajátossága, hogy az FCA szabályozói joga nem terjed ki magukra a kriptovalutákra, azonban a kriptoeszközökre igen. Ez azt jelenti, hogy a tiltás arra vonatkozik, hogy a Binance nem működtethet spekulatív befektetési szolgáltatásokat. Vagyis például bitcoint venni továbbra is lehet, azonban bitcoinnal összefüggő spekulatív ügyleteket kötni a Binance felületén már nem.

Nagy-Britannia is nekiment a spekultatív kritptovaluta-eszközöknek Fotó: Csudai Sándor - Origo

A helyzetet még tovább bonyolítja, hogy nem teljesen világos, milyen hatása lesz a tiltásnak. Maga a Binance azt mondta a BBC-nek, hogy a döntésnek nem lesz „közvetlen hatása", mivel a Binance Markets Limited egy olyan jogi entitás, amely nem kínál termékeket vagy szolgáltatásokat a Binance.com weboldalon. Vagyis a jövőben még lehetnek izgalmas jogviták azzal kapcsolatban, hogy pontosan mire vonatkoztatható a brit felügyelet döntése.

Nem ez az első eset azonban, amikor a Binance-nek meggyűlik a baja egy ország felügyeleti hatóságával. Az Egyesült Államokban például vizsgálat indult a cég ellen pénzmosás és adóbűncselekmények gyanújával.

Nemrég pedig a Binance közölte, hogy kivonul Ontarióból, miután a kanadai hatóságok több kriptovaluta kereskedési platformot is azzal vádoltak, hogy nem felelnek meg a vonatkozó pénzügyi szabályoknak. Japánban pedig a helyi felügyeleti szerv az elmúlt három évben már másodszor figyelmeztette a Binance-t, hogy megfelelő engedélyek nélkül működik az országban.

A Binance története arra világít rá, hogy számos homályos pont van még a kriptovaluta-kereskedelemben, melyeket kezelniük kell a szabályozó hatóságoknak.

Különösen egy olyan időszakban, amikor a kisbefektetők is egyre nagyobb lelkesedéssel lépnek be a kriptoeszközök piacára.