Többlettel zárult a külkereskedelem májusban

Kamion, import-export, forgalom, teherszállítás
Törökbálint, 2019. április 4. Tehergépjárművek erős forgalma az M0-ás autóút nyugati szektorában hétköznap délelőtt. MTVA/Bizományosi: Jászai Csaba *************************** Kedves Felhasználó! Ez a fotó nem a Duna Médiaszolgáltató Zrt./MTI által készített és kiadott fényképfelvétel, így harmadik személy által támasztott bárminemű – különösen szerzői jogi, szomszédos jogi és személyiségi jogi – igényért a fotó készítője közvetlenül maga áll helyt, az MTVA felelőssége e körben kizárt.
Vágólapra másolva!
Májusban 97 millió euró volt a külkereskedelmi termékforgalom többlete, az export 9,397 milliárd eurót, az import értéke 9,3 milliárd eurót tett ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken közzétett első becslése szerint.
Vágólapra másolva!

Májusban az export és az import euróban számított értéke egyaránt 38 százalékkal volt nagyobb, mint a - járvány és a korlátozó intézkedések következtében - rendkívül alacsony, egy évvel korábbi bázis.

A termék-külkereskedelmi egyenleg 9,8 millió euróval javult.

Áprilishoz képest a kivitel 4,4 százalékkal, a behozatal 1,9 százalékkal csökkent.

A KSH jelentése szerint a koronavírus-járvány előtti év, 2019 májusához képest az export euróértéke 1,2 százalékkal alacsonyabb, az importé 4,3 százalékkal magasabb volt az idén májusban. A kivitel 77, a behozatal 71 százalékát Magyarország az EU27 tagállamaival bonyolította le.

Illusztráció Forrás: MTI/Jászai Csaba

Az év első öt hónapjában 48,791 milliárd euró export és 45,767 milliárd euró import mellett a külkereskedelmi termékforgalom többlete 3,024 milliárd euró volt.

Az öthavi kivitel 21,2 százalékkal, a behozatal 17,6 százalékkal haladta meg a 2020. január-májusi adatot.

A külkereskedelmi termékforgalom idén májusra vonatkozó második becslését a KSH július 30-án teszi közzé.

További javulás várható

Az idei év első felében tovább javulhat a külkereskedelmi többlet, egyrészt a gyenge fogyasztás miatt viszonylag gyenge belső kereslet, másrészt a második negyedévben jelentkező bázishatások miatt, mivel a meredeken zuhanó kivitel mellett megugrottak az egészségügyi védőfelszerelések beszerzései, így jóval kisebb mértékben zuhant a behozatal - írja kommentárjában Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője. A második félévben azonban a beruházások és a fogyasztás várható élénkülésével már némileg csökkenhet a külkereskedelem többlete, azonban

idén összességében tovább emelkedhet, így elérheti a 7 milliárd eurót a tavalyi 5,8 milliárd euró után.

A kivitel kilátásai továbbra is kedvezőek, mivel egyes országokban a lakosság a szolgáltatások korlátozásából eredő „kényszermegtakarításait" árucikkek vásárlására fordítja.